12 grudnia, 2017 r.

30-lecie zespołu „KUJON”

9 grudnia br. w Teatrze Muzycznym można było nacieszyć oczy, patrząc na barwne stroje, ciekawe przyśpiewki i piękne tańce. Wszystko to za sprawą Koncertu Jubileuszowego z okazji 30-lecia działalności artystycznej Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca UŁ „Kujon”.

W repertuarze znalazły się m.in.: tańce z okolic Łowicza, przyśpiewki, tańce górali spiskich, tańce lubelskie.

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego powstał w 1987 roku z inicjatywy studentów i wykładowców Zespołów Dydaktyczno-Naukowych w Łodzi i Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Od 1991 roku, po reorganizacji studiów, stał się zespołem Uniwersytetu Łódzkiego. KUJON jest jedynym studenckim zespołem folklorystycznym w akademickiej Łodzi, a jego członkami są studenci Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Akademii Muzycznej i innych łódzkich uczelni.

_20A7429

Fot. Maciej Andrzejewski, UŁ

Nazwa zespołu pochodzi od nazwy tańca z okolic Łowicza.

W swoim repertuarze Kujon ma tańce narodowe i regionalne: łowickie, opoczyńskie, lubelskie, rzeszowskie, krakowskie, nowosądeckie i opartą na folklorze łódzkim opowieść muzyczno-taneczną „Na majówce w Mani Lesie”.

Zespół wielokrotnie występował poza gracami kraju, prezentując swoją twórczość we: Włoszech, Algierii, Rosji, Turcji, Francji, Hiszpanii, Macedonii, Szkocji, Ukrainie i Korei Południowej, Tajlandii, Białorusi, Słowacji, Portugalii, Sardynii.

Za promowanie polskiego folkloru, miasta oraz naszego regionu „Kujon” otrzymał „Honorową Odznakę Miasta Łodzi” (w 2002 r.).

Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość Spotkanie z konsulem USA