35. rocznica powstania NZS i podpisania porozumienia łódzkiego

35. rocznica powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów i podpisania w Łodzi 18 lutego 1981 r. porozumienia łódzkiego. Promocja książki "Strajk studencki w Łodzi styczeń - luty 1981 r. Okruchy pamięci, zapisy źródłowe, ikonografia".

W dniu 26 lutego 2016 r. (piątek) o godz. 15:00 w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ przy ul. Kopcińskiego 16/18 rozpocznie się otwarte spotkanie nawiązujące do 35. rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów i podpisania w Łodzi 18 lutego 1981 r. porozumienia łódzkiego. Spotkanie to połączone będzie z promocją książki "Strajk studencki w Łodzi styczeń - luty 1981 r. Okruchy pamięci, zapisy źródłowe, ikonografia". Jej autorami są prof. Krzysztof Lesiakowski i dwaj studenci UŁ - Konrad Banaś i Marcin Gawryszczak.

W spotkaniu oprócz współautorów książki, wezmą także udział przedstawiciele władz państwowych, władz samorządowych, uczestnicy strajku studenckiego z 1981 r., studenci i pracownicy UŁ.

Prowadzenie: Zbigniew Natkański - uczestnik strajku.

Książka zwiera blisko 30 wywiadów z uczestnikami strajku, reprezentującymi różne łódzkie uczelnie, 75 dokumentów archiwalnych traktujących o nieznanych lub mniej znanych aspektach strajku, a także ponad 250 zdjęć ukazujących liderów strajkowych oraz zwykłych uczestników tego trwającego prawie miesiąc protestu łódzkich studentów. Strajk zakończył się rejestracją NZS i podpisaniem historycznego porozumienia, które radykalnie zmieniło oblicze wszystkich uczelni w Polsce.

Sponsorzy:

ul-strajki-sponsorzy