7 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Łodzi

W Łodzi dochodzi do ok. 4 500 kolizji i wypadków rocznie. Niedostosowanie prędkości do warunków jazdy, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, wjazd przy czerwonym świetle czy nieprawidłowe zmienianie pasa ruchu to tylko niektóre przyczyny zdarzeń na drodze. Które drogi w Łodzi są najbardziej niebezpieczne i gdzie najłatwiej o stłuczkę lub wypadek? Sprawdzili to naukowcy z Wydziału Zarządzania UŁ i na podstawie danych z 3 ostatnich lat wytypowali 7 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Łodzi. Najbardziej uważać trzeba w okolicy ronda Lotników Lwowskich, dworca Łódź Kaliska i na Dołach.

 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w dniu 31.12.2013 r. w Łodzi mieszkało 711 tysięcy osób. W tym samym roku zarejestrowanych było 397 tysięcy pojazdów. Miasto prowadzi szereg inwestycji drogowych, rozwija sieć ścieżek rowerowych, a w 2016 roku otwarto tu sieć roweru publicznego, z entuzjazmem przyjętą przez mieszkańców. Jednak statystyki wskazują, że w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego, np. w zakresie infrastruktury drogowej, wciąż jest wiele do zrobienia. Tej kwestii postanowili przyjrzeć się naukowcy z Wydziału Zarządzania, którzy na podstawie danych dotyczących zdarzeń drogowych zgłoszonych i zarejestrowanych przez Policję w okresie 01.01.2013 - 30.06.2016 r. przygotowali raport "7 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Łodzi".

Rondo Lotników, Łódź Kaliska i Doły najbardziej niebezpieczne

Zdecydowanie najbardziej niebezpiecznym skrzyżowaniem w mieście jest skrzyżowanie ulic Paderewskiego i Pabianickiej, stanowiące część ronda Lotników Lwowskich - w ciągu 3,5 roku doszło tu do 319 wypadków i kolizji. To aż o połowę więcej niż na drugim w kolejności przecięciu al. Włókniarzy i al. Bandurskiego (156 zdarzeń) oraz zamykającym niechlubne "podium" skrzyżowaniu ul. Strykowskiej i Wojska Polskiego (153 zdarzenia).

Najczęstszymi przyczynami stłuczek i wypadków w przypadku tych miejsc są niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zmienianie pasa ruchu. Do problemów na drodze prowadzą też niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz nieprawidłowe skręcanie i omijanie.

Czwartym skrzyżowaniem pod względem liczby wypadków i kolizji jest przecięcie al. Śmigłego Rydza-al. Piłsudskiego (147), następnie al. Mickiewicza - Żeromskiego (141) i al. Włókniarzy - al. Sikorskiego (131). Ranking zamyka skrzyżowanie alei Włókniarzy z ul. Limanowskiego (115).

- Niezaprzeczalnie duża liczba wypadków powodowanych jest przez błędy lub nieuwagę kierowców i innych użytkowników drogi. Jednak musimy pamiętać, że na sytuację na drodze w znaczącym stopniu wpływa również infrastruktura oraz jej dostosowanie - np. ustawienie i synchronizacja świateł drogowych, podział i organizacja pasów ruchu, rodzaj zastosowanych barierek czy też progi zwalniające. Naszym celem było przygotowanie rankingu miejsc, w których należy zachować szczególną ostrożność, a także wskazanie możliwych rozwiązań i sposobów na poprawę sytuacji. Liczymy, że przyczyni się to do poprawy bezpieczeństwa w Łodzi - podkreśla jeden z autorów projektu, dr hab. inż. Remigiusz Kozłowski, prof. UŁ z Wydziału Zarządzania UŁ, kierownik Centrum Technologii Bezpieczeństwa w Logistyce.

Pełny raport można pobrać pod adresem (skrócony link): https://goo.gl/lF4L8Q (6 MB)

Publikacja powstała we współpracy z Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi, Biurem Inżyniera Miasta, Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi oraz Zarządem Dróg i Transportu w Łodzi.