71. rocznica utworzenia Uniwersytetu Łódzkiego

23 maja na Wydziale Filologicznym odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu uczelni z okazji 71. rocznicy jej utworzenia. Ostatni raz jako rektor uczelni uroczystość poprowadził JM prof. Włodzimierz Nykiel. Posiedzenie Senatu było okazją do podsumowania dwóch ostatnich kadencji władz uczelni w latach 2008-2016 oraz wręczenia tradycyjnych nagród i wyróżnień.

Po rozpoczęciu uroczystości przez Rektora Nykiela wystąpili Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego oraz prof. Zbigniew Rau, Wojewoda Łódzki. Później zaprezentowano specjalne podsumowanie minionych dwóch kadencji władz rektorskich UŁ. W felietonie filmowym mowa była o głębokich reformach jakie przeszedł Uniwersytet Łódzki od roku 2008. Przypomniano inwestycje, które w tym czasie zostały zrealizowane: Centrum Informatyczno-Ekonometryczne, modernizację wydziałów Fizyki i Informatyki Stosowanej, Chemii, Biologii i Ochrony Środowiska, budowę nowej siedziby Wydziału Filologicznego, renowację budynku nowego rektoratu.

- Trudno w ciągu kilkunastu minut opowiedzieć, streścić to, co wydarzyło się na Uniwersytecie Łódzkim od 2008 roku, ale mam głębokie przekonanie, że nasza uniwersytecka społeczność zrobiła w tym czasie bardzo dużo dla uczelni, miasta, regionu i kraju. Dla Uniwersytetu Łódzkiego bardzo ważna w minionych latach była reforma decentralizacji finansów, co dziś skutkuje nadwyżką finansową i tym, że planujemy różne działania właściwie nie martwiąc się o finanse - mówił prof. Włodzimierz Nykiel, który jednocześnie podziękował pracownikom uczelni i zewnętrznym partnerom za współpracę w ciągu ostatnich ośmiu lat.

W czasie posiedzenia Senatu uhonorowano zasłużonych pracowników UŁ. MedaleUniversitas Lodziensis Merentibus (Za Wybitne Zasługi dla UŁ) otrzymali: prof. Jacek Chądzyński związany z Wydziałem Matematyki i Informatyki, prof. Czesław Domański z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, prof. Krystyna Janas związana z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska, prof. Stefan Krajewski z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, prof. Ewa Marynowicz-Hetka z Wydziału Nauk o Wychowaniu, prof. Hanna Tadeusiewicz związana z Wydziałem Filologicznym i Biblioteką UŁ, prof. Wacława Starzyńska z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego oraz prof. Zofia Walter związana z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska.

Medalami Universitatis Lodziensis Amico (Przyjaciel UŁ) uhonorowano: prof. Marię Dudzikową, polonistkę i pedagoga z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Annę Geppert, geografa i urbanistkę z Wydziału Geografii i Planowania Uniwersytetu Paryż IV-Sorbona, Andrzeja Piwowarczyka z Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie, dr Dzmitra Shcharbina, wybitnego biofizyka z Białoruskiej Akademii Nauk w Mińsku oraz prof. Miltona Samoes da Costa, wybitnego portugalskiego mikrobiologa z Uniwersytetu w Coimbrze.

Medalami UŁ w Służbie Społeczeństwu i Nauce zostali uhonorowani: dr Tomasz Kłos, dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego UŁ, dr Wojciech Robaczyński z Wydziału Prawa i Administracji, Michał Kędzierski, były dyrektor Centrum Promocji UŁ oraz Krzysztof Wolski, doradca Rektora UŁ ds. kontaktu z pracodawcami.

Po południu, również w Auli Wydziału Filologicznego, odbyły się promocje habilitacyjne i doktorskie. Uczestniczyło w nich prawie 40 nowych doktorów habilitowanych i około 100 doktorów Uniwersytetu Łódzkiego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.