6 października, 2017 r.

Beksiński NIEZNANY - wystawa

Źródło: UŁ

Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego – fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych – będzie można obejrzeć podczas łódzkiej wystawy artysty na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Wydarzeniu towarzyszyć będą m.in. wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR (wirtualnej rzeczywistości).

Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego będzie można zobaczyć. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”.

Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala "wniknąć" w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i artysty. Dopełnieniem wystawy są wykłady opisujące w skondensowany sposób życie i całą drogę twórczą tego znakomitego artysty.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach 90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Termin: 13 październik - 4 listopad 2017 r., godz. 9:00-18:00

Miejsce: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Rewolucji 1905 r. 41), sala C-140

Cena biletów:

• Bilety na wystawę: 10 zł, studenci - 8 zł
  • Bilet na VR 10 zł, studenci - 8 zł

Na wernisaż zapraszamy 12 października o godz. 18:00.

Poprzednia wiadomość Soundedit ’17 – o wielowymiarowości sukcesu
Następna wiadomość Ubezpieczenie pracowników i studentów