12 czerwca, 2017 r.

Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne

fot. U艁

Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne to nowy kierunek studi贸w na Wydziale Biologii i Ochrony 艢rodowiska Uniwersytetu 艁贸dzkiego. O nowej ofercie dla kandydat贸w na student贸w oraz o zbli偶aj膮cym si臋 sympozjum ekohydrologicznym opowiedzieli dziennikarzom na konferencji prasowej prof. Maciej Zalewski z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN i Katedry Ekologii Stosowanej U艁, prof. Maciej Bartos, prodziekan WBiO艢, dr hab. Adrianna Wojtal 鈥 Frankiewicz i dr Tomasz Jurczak z Katedry Ekologii Stosowanej.

鈥 Studia Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne adresowane s膮 do os贸b o zainteresowaniach przyrodniczych, ukierunkowanych na prac臋 w terenie i wi膮偶膮cych swoj膮 przysz艂o艣膰 zawodow膮 z rol膮 specjalisty z zakresu oceny wp艂ywu dzia艂alno艣ci gospodarczej na 艣rodowisko przyrodnicze. Program obejmuje zaj臋cia z zakresu nauk przyrodniczych i 艣cis艂ych stanowi膮cych podstaw臋 biomonitoringu i biotechnologii ekologicznych. Zaj臋cia b臋d膮 prowadzone w formie wyk艂ad贸w i laboratori贸w w nowoczesnych salach wyk艂adowych i 膰wiczeniowych Wydzia艂u BiO艢 U艁, jak i podczas 膰wicze艅 terenowych w stacjach przyrodniczych. Studenci poznaj膮 metody pozyskiwania danych terenowych, oznaczania zebranego materia艂u biologicznego oraz opracowania raport贸w 艣rodowiskowych a tak偶e wdra偶ania kompleksowych metod poprawiaj膮cych jako艣膰 艣rodowiska 鈥 poinformowa艂a dr hab. Adrianna Wojtal 鈥 Frankiewicz.

Od 26 do 28 wrze艣nia w 艁odzi, na mi臋dzynarodowym sympozjum ekohydrologicznym, spotkaj膮 si臋 najlepsi eksperci z instytucji naukowych i organizacji mi臋dzynarodowych. B臋d膮 dyskutowa膰 na temat integracji biotechnologii ekologicznych i rozwi膮za艅 systemowych z rozwojem gospodarki okr臋偶nej w kierunku 艂agodzenia skutk贸w zmian klimatu czy te偶 adaptacji do niestabilno艣ci klimatu.

鈥 Kluczem do wsp贸艂czesnych studi贸w jest ich umi臋dzynarodowienie. Dla nowego kierunku to bardzo wa偶ne. Idea tego sympozjum to m. in. globalna edukacja. 呕yjemy w epoce, w kt贸rej cz艂owiek determinuje wszystko, co si臋 dzieje na 艣wiecie. Pierwszy raz w naszej historii mamy limit czasu. Mamy 30 lat lat 偶eby zmieni膰 globaln膮 strategi臋 ekologiczn膮 ca艂ej ludzko艣ci 鈥 powiedzia艂 prof. Maciej Zalewski.

Wi臋cej o nowym kierunku studi贸w mo偶na dowiedzie膰 si臋 na stronie Wydzia艂u Biologii i Ochrony 艢rodowiska.

Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomo艣膰 Janusz Reiter go艣ciem specjalnym na Uniwersytecie 艁贸dzkim