Ceraneum UŁ ma 5 lat

7 grudnia 2016 r. (środa) o godz. 9:00 w Bibliotece UŁ przy ul. Matejki 32/38 w sali 102 rozpocznie się spotkanie z okazji 5-lecia działalności Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana Ceraneum.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii autorstwa Viktorii Marinov "Bułgaria. Historia i kultura w stu kadrach".

Nazwa Cenraneum pochodzi od nazwiska patrona Centrum prof. Waldemara Cerana, polskiego historyka, badacza późnego antyku i Bizancjum, byłego dyrektora Instytutu Historii UŁ, członka prezydium Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN. Ceraneum skupia dziś prawie 120 naukowców z całej Europy. Szefem centrum jest prof. Maciej Kokoszko, Dziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego, a jego zastępcą prof. Georgi Minczew z Wydziału Filologicznego, sekretarzami naukowymi dr hab. Ivan Petrov i dr Paweł Filipczak. Ceraneum jest jednym z członków-założycieli Międzynarodowej Sieci Badawczej Pax Byzantino-Slava skupiającej 22 placówki naukowo-badawcze z Bułgarii, Grecji, Gruzji, Polski, Rosji, Serbii, Szwajcarii i Włoch.

Czas: 7 grudnia 2016 r., godz. 9:00

Miejsce: Biblioteka UŁ(ul Matejki 32/38), sala 102