„Ciało myśli”. Spotkanie z prof. Jarosławem Płuciennikiem

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na spotkanie z prof. dr. hab. Jarosławem Płuciennikiem, tłumaczem książki Marka Johnsona "Znaczenie ciała. Estetyka rozumienia ludzkiego", które odbędzie się 17 maja (wtorek) o godz. 18:00 w klubokawiarni 6 Dzielnica przy ul. Piotrkowskiej 102.

"Znaczenie nie jest wyłącznie kwestią pojęć i zdań, ale sięga ono znacznie głębiej, do obrazów, schematów sensomotorycznych, uczuć, jakości i emocji, które konstytuują nasze sensowne zetknięcia z własnym światem" - pisze Mark Johnson, współautor Metafor w naszym życiu.

Wieloznaczność sformułowania "ciało myśli" najlepiej obrazuje złożoność relacji znaczenia i cielesności. W czasie wtorkowego spotkania prof. Jarosław Płuciennik - jako ambasador Johnsona - opowie na ten temat z punktu widzenia filozofa, natomiast prof. Jan Konopacki z perspektywy neurobiologa.

Ponieważ ciało i umysł to dwa aspekty jednego procesu, który leży u podstaw formowania znaczenia, umysł nie jest odcieleśniony, a teza o rozdziale między myśleniem i czuciem jest błędna. Estetykę niesłusznie marginalizuje się jako dziedzinę zajmującą się tym, co dotyczy subiektywnego smaku, ponieważ jest ona podstawą rozumienia znaczenia i myśli, dlatego każdy opis znaczenia w istocie się do niej odwołuje.

W spotkaniu w dość nietypowej formule weźmie udział także Mark Johnson. Poza tym gościć będziemy tancerza-choreografa, zaś rozmowę poprowadzi Kinga Klimczak.

Mark Johnson, amerykański filozof, urodzony w roku 1949 w Kansas City (Missouri). Profesor na Wydziale Filozofii Uniwersytetu w Oregonie. Jego zainteresowania badawcze dotyczą filozofii umysłu i ucieleśnienia poznania, kognitywistyki i językoznawstwa kognitywnego. Autor prac dotyczących filozofii Johna Deweya, Immanuela Kanta, a także etyki. Polskiemu czytelnikowi jest znany jako współautor (z Georgem Lakoffem) książki Metafory w naszym życiu, poświęconej metaforycznemu charakterowi ludzkiego języka, a w efekcie - myślenia.

Wstęp wolny.

Zapraszamy!