9 czerwca, 2017 r.

Dobra Nauka: Lepsza chemioterapia

fot. Pixabay

Zesp贸艂 biolog贸w z Uniwersytetu 艁贸dzkiego, pod kierownictwem dr Anety Balcerczyk, prowadzi badania, kt贸re mog膮 pom贸c w opracowaniu lepszej chemioterapii. Lepszej, bo mniej szkodliwej dla pacjenta, a bardzo skutecznej w zwalczaniu nowotworu. Podstaw膮 bada艅 jest proces angiogenezy, czyli powstawania nowych naczy艅 krwiono艣nych z ju偶 istniej膮cych.

- Aby guz m贸g艂 intensywnie rosn膮膰, musi by膰 r贸wnie偶 intensywnie od偶ywiany. Wykszta艂ci艂 sobie takie mechanizmy, kt贸re umo偶liwiaj膮 mu wzrost, m.in. poprzez stymulacj臋 procesu angiogenezy 鈥 wyja艣nia dr Balcerczyk.

Wed艂ug raportu Fundacji Alivia (marzec 2017) W por贸wnaniu z innymi krajami Europy, Polska ma bardzo wysoki wsp贸艂czynnik wzrostu zachorowalno艣ci na nowotwory. Bior膮c pod uwag臋 prognozy, w 2029 roku liczba nowych przypadk贸w nowotwor贸w przekroczy 213 tys.

Tym bardziej potrzebne s膮 badania nad skuteczniejszymi lekami, jak te przeprowadzane przez naukowc贸w z Uniwersytetu 艁贸dzkiego.

- W centrum naszego zainteresowania le偶y metylotransferaza SET7 i demetylaza LSD1. Stosuj膮c inhibitory obydwu enzym贸w stwierdzili艣my, 偶e zahamowanie ich aktywno艣ci wi膮偶e si臋 r贸wnie偶 z obni偶eniem tempa intensywno艣ci procesu angiogenezy. Te inhibitory mog艂yby by膰 dodawane do koktajli chemioterapeutycznych, 偶eby hamowa膰 proces angiogenezy, a w贸wczas hamowa膰 r贸wnie偶 rozw贸j nowotworu. Obni偶ona zawarto艣膰 tlenu spowoduje, 偶e kom贸rki przestan膮 rosn膮膰 i stopniowo zaczn膮 umiera膰 鈥 m贸wi dr Balcerczyk.

Materia艂 wideo o badaniach dr Balcerczyk mo偶na obejrze膰 ju偶 na kanale Uniwersytetu 艁贸dzkiego w serwisie YouTube. Jednocze艣nie zapocz膮tkowa艂 on cykl o nazwie 鈥濪obra Nauka鈥, w kt贸rym prezentowane b臋d膮 badania i osi膮gni臋cia naukowc贸w Uniwersytetu 艁贸dzkiego. Wkr贸tce b臋dzie mo偶na dowiedzie膰 si臋 wi臋cej m.in. o niekonwencjonalnych 藕r贸d艂ach energii, renaturyzacji rzek czy wycenie zieleni miejskiej. B臋dzie te偶 co艣 dla mi艂o艣nik贸w archeologii鈥

Poprzednia wiadomo艣膰 Trwa spotkanie Rady IROs Forum w 艁odzi
Nast臋pna wiadomo艣膰 Janusz Reiter go艣ciem specjalnym na Uniwersytecie 艁贸dzkim