6 lipca, 2017 r.

Dobra Nauka: Olechówka dla łodzian

pexels.com

Kiedyś wody Olechówki służyły do kuracji leczniczych. Niestety, szybko rozwijający się przemysł znacznie pogorszył jakość wody. Zespół badawczy z Wydziału Nauk Geograficznych pracuje nad tym, by nad Olechówką znowu można bezpiecznie wypoczywać. A to nie jedyna rzeka, którą naukowcy, wspólnie z Miastem, chcą przywrócić łodzianom.

- Do Olechówki dopływają zanieczyszczenia z kanalizacji burzowej. To, co dla wód spływających po powierzchniach ulic i chodników jest charakterystyczne, znajdujemy w Olechówce – mówi dr Maciej Ziułkiewicz z Instytutu Nauk o Ziemi z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Kadra naukowa Wydziału oraz studenci kierunku Geomonitoring, zaangażowani są w projekt, który ma na celu zidentyfikować i wyeliminować problem zanieczyszczenia wody w rzece. Naukowcom zależy więc nie tylko na zebraniu wyników, ale przede wszystkim na wdrożeniu takich działań, które przywrócą stan Olechówki z czasów jej świetności.

- Trzeba wiedzieć, że wody rzeki były wykorzystywane do wodolecznictwa. W miejscu, gdzie w chwili obecnej znajdują się Stawy Jana, był zakład przyrodoleczniczy, gdzie wykorzystywano wody Olechówki do kąpieli leczniczych – dodaje dr Maciej Ziułkiewicz.

Zakres pomiarów i analiz prowadzonych w terenie obejmuje parametry i elementy hydrochemiczne, takie jak wskaźniki: zasolenia, zawartości substancji biogenicznych, substancji organicznych i zanieczyszczeń mechanicznych.

Zmieniany co roku scenariusz prowadzonych badań i obserwacji, służy wypracowaniu propozycji optymalnej metodyki badań rzek miejskich w ramach monitoringu środowiska. W 2015 było to równoczesne badanie rzeki na całej długości w czasie wezbrania opadowego. W 2016 - badanie z uwzględnieniem czasu spływu wód korytem rzecznym od źródeł do ujścia. Z kolei w 2017 naukowcy przez całą dobą badają wody na dwóch, różniących rzekę punktach pomiarowo-kontrolnych.

- Szczegółowe badania, przeprowadzane przez naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego, mają miejsce już trzeci raz z rzędu i dają nam bardzo dobrą podpowiedź jakie działania, jako Miasto, powinniśmy podejmować – mówi Michał Baryła p.o. Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ.

Po każdorazowym badaniu, studenci, razem z kadrą naukową Wydziału, prezentują wyniki na ogólnopolskich konferencjach naukowych i w publikacjach naukowych.

- Chcielibyśmy, żeby wody w rzece były czyste, zdrowe, przyjazne dla mieszkańców, żeby mieszkańcy mogli z tych wód korzystać – mówi Anita Waack-Zając z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.

W dalszej perspektywie przyjdzie czas na rzekę, od której wszystko się tutaj zaczęło. Zespół z Wydziału Nauk Geograficznych zamierza przywrócić miastu Łódkę.

- To bedą cieki, którymi będziemy mogli pochwalić się w skali kraju, a może nawet kontynentu. Tak silnie przeobrażony krajobraz miejski jest w stanie, przy przeprowadzeniu odpowiednich zabiegów, zapewnić powrót do warunków quasi naturalnych, do stanu, który będzie dumą mieszkańców Łodzi i tak, jak w innych miastach, przy realizacji odpowiednich planów, rzeki staną się wizytówką miasta i regionu – podsumowuje dr Maciej Ziułkiewicz.

Olechówka dla Łodzian to trzeci materiał w cyklu wideo Dobra Nauka. Zapraszamy do zapoznania się z innymi filmami, które publikujemy na naszym kanale Youtube.

Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość Erasmus+ pełen możliwości
Następna wiadomość Badanie jakości wody w łódzkich zbiornikach