17 stycznia, 2018 r.

Doceniono wzrost liczby studentów zagranicznych na UŁ

fot. Maciej Andrzejewski, UŁ

Liliana Lato, kierownik Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego, została nominowana przez Kapitułę Redakcji Dziennika Łódzkiego do tytułu Człowiek Roku 2017 w kategorii „Samorząd i społeczność lokalna.” Głosy w konkursie można oddawać do 13 lutego br.

Kapituła konkursu doceniła istotny wzrost liczby studentów z zagranicy na Uniwersytecie Łódzkim.

W 2017 r. na największej uczelni Polski Centralnej odnotowano aż 15% wzrost liczby studentów zagranicznych w stosunku do roku ubiegłego. Obecnie na UŁ studiuje 2300 studentów z zagranicy – w 2013 było to niewiele ponad 1000 osób. W lutym na semestr letni przyjedzie ponad 300 kolejnych w ramach programów wymiany, w tym programu Erasmus+.

Wśród 2300 studentów, 1300 osób przyjechało na studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie. Są to stypendyści, finansowani przez stronę polską – ok. 150 osób, posiadacze Karty Polaka – ponad 300 osób, jak i osoby, które płacą za studia – ponad 800 osób. Najchętniej wybierają kierunki ekonomiczne, z zakresu zarządzania, stosunków międzynarodowych oraz filologie. Uczelnia obserwuje przewagę studentów z zagranicy, którzy płacą za studia. Obecnie studenci zostawiają na uczelni od 1000 do 3000 Euro rocznie. Do tego należy doliczyć kwoty, które płacą za wynajem pokoi i mieszkań, rozrywkę i codzienne wydatki.

Nie wszyscy studiują w języku polskim – UŁ oferuje kierunki również w językach obcych – obecnie z tej oferty korzysta 35% studentów z zagranicy studiujących na studiach pełnych.

Ponadto, prawie 500 przyszłych studentów przygotowuje Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców – po ukończeniu rocznego kursu wybiorą jedną z polskich uczelni.

Uczelnia dba o swoich studentów zagranicznych nie pozostawiając ich bez pomocy i opieki. Na uniwersytecie studiują przedstawiciele ponad 95 narodowości, dlatego jedną z podstaw strategii uczelni jest zwiększanie liczby studiujących w niej obcokrajowców i jednocześnie zapewnianie im coraz lepszych warunków pobytu w Łodzi. Dotyczy to nie tylko oferty edukacyjnej, ale również poczucia integracji i codziennego wsparcia w ramach projektu Uniwersytet Różnorodny (University – Diversity) pod hasłem „jedność w różnorodności”.

Uniwersytet Łódzki świetnie wypada w raportach dotyczących umiędzynarodowienia polskich uczelni. W najnowszym raporcie Fundacji Edukacyjnej Perspektywy „Studenci zagraniczni w Polsce 2017”, UŁ zajął pierwsze miejsce wśród wszystkich polskich uczelni pod względem liczby studentów z Chin. Ponadto uczelnia zajmuje 2 miejsce w Polsce wśród uniwersytetów pod względem liczby uczących się tu Hiszpanów i 3 miejsce ze względu na liczbę studentów z Białorusi.

W uznaniu stopnia umiędzynarodowienia uczelni, Uniwersytet Łódzki w 2018 r., drugi rok z rzędu przewodniczy wszystkim biurom współpracy międzynarodowej w Polsce w sieci IROS Forum.

Dane źródłowe: BWZ

Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość ​Dobra Nauka: Jak wybierać sędziów konstytucyjnych?
Następna wiadomość UŁ komentuje: Łódź - "Złe miasto"