5 kwietnia, 2017 r.

Fizyka i medycyna razem przeciwko nowotworom

fot. UŁ

O punkcie, w którym fizyka spotyka się z medycyną we wspólnej walce przeciwko nowotworom opowie w środę 12 kwietnia na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej, profesor Paweł Olko z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Seminarium rozpocznie się w Dużej Auli o godzinie 10:15.

"Fizyka dla medycyny - radioterapia protonowa wiązkami skanującymi" – tego dokładnie dotyczyć będzie wystąpienie profesora Olki. Radioterapia protonowa, czyli napromienianie wiązkami przyspieszonych protonów, jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia wielu schorzeń nowotworowych. Osiąga się to przy uzyskaniu największego poziomu ochrony zdrowych tkanek. Metoda ta daje doskonałe możliwości formowania dawki w napromienianym obiekcie i jest to najważniejszy powód jej stosowania.

W październiku 2015 roku zostało otwarte Centrum Cyklotronowe Bronowice w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Centrum jest wyposażone w cyklotron C-235 Proteus. Polscy pacjenci, jako jedni z nielicznych w świecie, mają potencjalnie dostęp do najnowocześniejszej technologii protonowej wiązki skanującej.

Poprzednia wiadomość Akademia Kompetencji 2017
Następna wiadomość Spotkanie dla maturzystów w Centrum Nauki i Techniki EC1