21 września, 2017 r.

Głosujmy na projekt L0090 dla dobra łódzkich dzieci

fot. UMŁ

Mgr inż. Błażej Marciniak z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ zgłosił projekt Monitoring występowania zagrożeń́ chorobami cywilizacyjnymi, nowotworami i ryzykiem uzależnień́ wśród dzieci i młodzieży Łodzi do głosowania w Budżecie Obywatelskim.

Łodzianie będą mogli oddawać swoje głosy na ten projekt od 16 września do 8 października.

Więcej o projekcie w materiale video:

Celem zadania jest prowadzenie szeroko zakrojonych prac ma rzecz monitoringu obecnego stanu zdrowia łódzkich dzieci w świetle uwarunkowań biologicznych, ekonomicznych i społecznych. Projektem monitoringu objęta zostanie grupa ok. 1900 dzieci z łódzkich podstawówek, co stano 5% wszystkich uczniów podstawówek w naszym mieście. Planowanym zakresem badań będzie m.in. profilaktyka otyłości, chorób alergicznych, nowotworów skóry.

Badania obejmą:

1. Analizę składu ciała

2. Badanie naturalnej pigmentacji skóry i włosów

3. Pomiar wysokości i masy ciała, wyznaczenie wskaźników BMI i WHR (proporcja obwodu brzucha do obwodu bioder)

4. Pogłębiony wywiad socjo-psychologiczny, rozbudowany kwestionariusz osobowy i rodzinny

5. Badania asocjacyjne całego genomu

6. Badania stomatologiczne.

Po zakończeniu analiz powstaną raporty charakteryzujące populację łódzkich dzieci. Do każdej szkoły, (która weźmie udział w projekcie) trafi indywidualny raport pozycjonujący daną placówkę na tle ogółu przebadanych uczniów. Każdy z rodziców otrzyma informację o podstawowych parametrach antropometrycznych, w tym wyniki analizy składu ciała, a także informację prezentującą dziecko na tle przebadanej populacji. Urząd Miasta Łodzi otrzyma pełen report opisujący stan populacji łódzkich dzieci na podstawie przebadanej próby. Przeprowadzenie tego rodzaju badań, pozwoli m.in. zdefiniować zagrożenia zdrowotne (np. związane z występowaniem otyłości, chorób alergicznych, ryzykiem wystąpienia cukrzycy, ryzykiem wystąpienia nowotworów skóry) i wdrożyć w miejscach, gdzie to konieczne, odpowiednie programy informacyjne lub profilaktyczne. Projekt może pomóc lokalnie, w sposób celowy, wdrażać inicjatywy promujący zdrowy styl życia.

Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość Spotkanie informacyjne dotyczące programu START (konkurs 2018) Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Następna wiadomość Uniwersytet Łódzki z sesją plenarną na EFG Łódzkie 2017