Inauguracja roku szkolnego w Liceum Uniwersytetu Łódzkiego

1 września o godz. 9:00 w Auli Czerwonej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się inauguracja roku szkolnego Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Uczniów powitał w progach uniwersyteckich prof. Antoni Różalski, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Zgromadzonych na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego gości - uczniów, rodziców i nauczycieli - przywitał dyrektor liceum, dr Tomasz Kłos, przekazując głos prof. Antoniemu Różalskiemu, Rektorowi Uniwersytetu Łódzkiego.

-Tutaj znajdziecie warunki, aby mogły się spełniać wasze plany i marzenia, a my dołożymy wszelkich starań, aby się zrealizowały. Maturzystom życzę wytrwałości w tym trudnym dla nich okresie, a uczniów pierwszych klas witam w murach naszej uczelni. Dziś dołączacie do wielkiej społeczności Uniwersytetu Łódzkiego: studentów, doktorantów i profesorów. Będę wdzięczny, jeśli będziecie godnie reprezentować tę społeczność. Uczniom życzę sukcesów naukowych, rodzicom - satysfakcji z sukcesów dzieci, a nauczycielom - sukcesów zawodowych - powiedział w trakcie uroczystej inauguracji roku szkolnego Publicznego Liceum Ogólnokształcącego UŁ prof. Antoni Różalski, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego. Przypomniał, że uroczysta inauguracja roku szkolnego w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata to jego pierwsze, oficjalne wystąpienie publiczne, ponieważ 1 września rozpoczyna kadencję Rektora UŁ. Wysłuchało go kilkuset uczniów szkoły, ich rodzice i nauczyciele. Po oficjalnym powitaniu uczniowie mogli obejrzeć oparty na grotesce spektakl teatralny, nawiązujący do sztuk Sławomira Mrożka, którego autorką była Marcelina Falińska, uczennica III klasy.

Publiczne Liceum Ogólnokształcące Uniwersytetu Łódzkiego utworzono decyzją Rektora Uniwersytetu Łódzkiego w 2008 roku. Liceum działa w zabytkowym, odrestaurowanym w 2011 roku, pofabrycznym budynku przy ul. Pomorskiej. Pierwszy rok nauki w szkole zaczynało 47 uczniów w dwóch klasach. Od 1 września 2016 roku we wszystkich klasach o czterech profilach uczyć się będzie 323 uczniów, a wiedzę będzie im przekazywać 60 nauczycieli.

Szkoła kształci młodzież w klasach o profilach humanistycznym, społecznym, nauk ścisłych oraz chemii i nauk o życiu. Ta klasa została utworzona we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Uczniowie Liceum mają poszerzony program nauki języka angielskiego. Poznają też inne języki nowożytne: francuski i niemiecki, a w klasie humanistycznej uczą się języka łacińskiego

Dla kadry i uczniów Liceum ważna jest tożsamość. Od początku działalności szkoły symbolem Liceum jest umieszczony na tarczach szkolnych dąb. Symbol ten jest związany z patronem Liceum. Publiczne Liceum Ogólnokształcące nosi imię Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Liceum UŁ doczekało się już 428 absolwentów i wielu sukcesów w olimpiadach: językowych, historycznych, matematycznych, filozoficznych, teologicznych. Jest współorganizatorem konkursu dla gimnazjalistów i licealistów z województwa łódzkiego "Matematyka moja pasja" na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ.

W ramach różnych programów międzynarodowych uczniowie Liceum odwiedzili już Wielką Brytanię, Turcję i Bułgarię. Izrael, Belgię, Hiszpanię i Stany Zjednoczone. Uczestniczą w wymianie partnerskiej ze szkołami w Hiszpanii i Belgii.

Corocznie wszyscy abiturienci zdają maturę, a PLOUŁ w ramach wskaźnika Edukacyjnej Wartości Dodanej (EWD) klasyfikowane jest jako "szkoła sukcesu". Wyniki matur oraz osiągnięcia uczniów w olimpiadach przedmiotowych pozwoliły liceum na uzyskanie statusu "złotej szkoły" i znalezienie się w setce najlepszych szkół w Polsce w tradycyjnym zestawieniu miesięcznika Perspektywy i Ministerstwa Edukacji Narodowej.