21 lutego, 2017 r.

Inauguracja Uniwersytetu Młodego Odkrywcy na WFiIS

fot. WFiIS UŁ

„Ślubuję uroczyście z zaangażowaniem odkrywać prawa fizyki, aktywnie zdobywać wiedzę i umiejętności, poznawać zastosowania fizyki, pokazywać innym jej piękno oraz godnie reprezentować społeczność Uniwersytetu Młodego Odkrywcy” - wzruszająco zabrzmiały te słowa wypowiedziane z młodzieńczym zapałem przez ponad 90 uczniów zgromadzonych w auli Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ w dniu 20 lutego 2017 r.

Zgodnie z tradycyjnym ceremoniałem akademickim Dziekan Wydziału prof. dr hab. Paweł Maślanka w towarzystwie Prodziekanów, prof. nadzw. dr hab. Anny Urbaniak-Kucharczyk oraz prof. nadzw. dr. hab. Grzegorza Wiatrowskiego, poprowadził uroczystość inauguracji Uniwersytetu Młodego Odkrywcy.

Uniwersytet Młodego Odkrywcy to program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach którego Wydział realizuje projekt „W czasie i przestrzeni” adresowany do uczniów gimnazjów Łodzi i woj. łódzkiego. Celem programu jest popularyzacja fizyki i edukacji fizycznej poprzez wzbudzanie zainteresowania nauką.

Cykl zajęć realizowanych w ramach UMO na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ realizowany będzie zarówno w aulach i pracowniach Wydziału jak i różnych innych ciekawych miejscach (Aeroklub Łódzki, Muzeum Kolejnictwa w Rogowie, Planetarium i Centrum Nauki i Techniki EC1).

Po złożeniu ślubowania i odebraniu indeksów 97 gimnazjalistów z Łodzi, Aleksandrowa Łódzkiego, Zgierza, Wartkowic i Rawy Mazowieckiej utworzyło wspólnotę akademicką Uniwersytetu Młodego Odkrywcy i rozpoczęło zajęcia.

Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia pomysłów na zabawę z fizyką, którą poprowadził dr Adam Busiakiewicz. Młodzi studenci z zainteresowaniem obejrzeli pokaz ciekawych urządzeń wykonanych z przedmiotów codziennego użytku oraz przeanalizowali możliwość przekraczania prędkości dźwięku w sposób znany amerykańskim kowbojom.

Następnie, zgodnie z tradycją akademicką, wysłuchali wykładu inauguracyjnego „Z fizyką w czasie i przestrzeni”, który wygłosił prof. Tadeusz Wibig. Treść wykładu nawiązywała do rozwoju poglądów na czas i przestrzeń i w kontekście historycznym ukazywała rozwój podstawowych idei fizyki.

Po krótkiej przerwie, kierownik Projektu dr Piotr Skurski wyjaśnił słuchaczom założenia i cele całego cyklu zajęć w ramach projektu, a następnie zaprosił do odwiedzenia pracowników Wydziału w ich pracowniach i laboratoriach.

Młodzież odwiedziła, i uczestniczyła w pokazach, w Pracowni Pokazowej, I Pracowni Fizycznej, w Pracowni Mikroprocesorowej oraz Pracowni Elektronowej Mikroskopii Analitycznej, a także Pracowni Promieniowania Jądrowego i Dozymetrii oraz zapoznała się z Interaktywnym Tunelem Aerodynamicznym w Pracowni Dydaktyki Fizyki.

Studentom Uniwersytetu Młodego Odkrywcy zostały złożone życzenia wytrwałości oraz ciekawych i inspirujących zajęć. „Od Ikara do promu kosmicznego-odkrywanie tajemnic sztuki latania” to kolejne, z ośmiu, spotkanie, które odbędzie się za dwa tygodnie.

Więcej informacji można uzyskać na stronie: http://umowfis.blogspot.com/

Więcej informacji o wydarzeniu:

Dr Paweł Barczyński

e-mail: pawel.barczynski@uni.lodz.pl