Janusz Reiter gościem specjalnym na Uniwersytecie Łódzkim

W dniu 19 czerwca br. odbędzie się spotkanie Absolwentów VIP z gościem specjalnym. Tym razem z gościnnym wykładem mury Uniwersytetu Łódzkiego odwiedzi Pan Janusz Reiter - Ambasador RP w Republice Federalnej Niemiec (1990-1995)i Stanach Zjednoczonych (2005-2008).

W latach 1990-95 Pan Janusz Reiter był ambasadorem Polski w Republice Federalnej Niemiec, aktywnie zaangażowanym w proces przebudowy stosunków polsko-niemieckich. W 1996 roku założył Centrum Stosunków Międzynarodowych, niezależny think tank poświęcony polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. Był jego Prezesem do 2005 roku. W 2005 roku został ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych, a w 2008 roku - Specjalnym Wysłannikiem do spraw zmian klimatu i w tej roli uczestniczył w przygotowaniach do konferencji klimatycznych w Poznaniu i Kopenhadze.

Od 2010 ponownie pełnił funkcję Prezesa Centrum Stosunków Międzynarodowych, a w maju 2013 r. objął stanowisko Przewodniczącego Rady Fundacji CSM. Obecnie Przewodniczący Rady Nadzorczej Solaris Bus & Coach S.A. Jest autorem i współautorem wielu publikacji książkowych i prasowych. Publikował m.in. w "Frankfurter Allgemeine Zeitung", "Weltwoche", "Washington Post", "Wall Street Journal", "Die Zeit", a także w polskiej prasie. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą i Wstęgą Republiki Federalnej Niemiec, nagrodę Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, honorowy tytuł College of the Atlantic w USA.

W ramach projektu Absolwent VIP Uniwersytet Łódzki pragnie nawiązać współpracę ze znanymi osobistościami ze świata nauki, sztuki, polityki i biznesu. Uczelnia poprzez dedykowane inicjatywy oraz wydarzenia pragnie zachęcić je do udziału w wyznaczaniu strategicznych kierunków rozwoju UŁ. Jednym z takich wydarzeń są Wykłady Eksperckie i spotkania z wybitnymi osobistościami, podczas których podejmowane są tematy oraz dyskusje związane m.in. z rozwojem Uczelni w kontekście zmian gospodarczych i geopolitycznych na świecie. Dotychczas odbyły się Wykłady Eksperckie m.in. Jarosława Kroca - Prezesa Accenture w Polsce, Konrada Pokutyckiego - Prezesa Zarządu BSH czy dr. Tomasza Orłowskiego - Ambasadora RP w Rzymie.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc warunkiem udziału w spotkaniu jest wcześniejsza rejestracja na stronie absolwentvip.uni.lodz.pl.