Łódź chroni pieszych - czy „wizja zero” jest możliwa w Polsce?

Tylko w 2016 roku w Łodzi miało miejsce 1713 wypadków drogowych, z czego 265 - z udziałem pieszych. Statystyki pokazują, że grupą najwyższego ryzyka na łódzkich drogach nadal pozostają właśnie piesi. Dlaczego niechronieni użytkownicy ruchu biorą udział w niemal co szóstym wypadku drogowym? Jak można temu zapobiegać i jakie są najlepsze praktyki w tym zakresie? Komenda Miejska Policji w Łodzi oraz Centrum Technologii Bezpieczeństwa w Logistyce działające na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego zdecydowały o połączeniu sił i wspólnej organizacji konferencji "Łódź chroni pieszych". Zapraszamy 23 maja na Wydział Zarządzania UŁ. Będzie to pierwsza w Łodzi konferencja dotycząca bezpieczeństwa, tłumaczona na język migowy.

 

Wydarzenie jest pierwszym z cyklu konferencji tematycznych "Zagrożenia w ruchu drogowym. Łódź chroni…", a jednocześnie odpowiedzią na fakt rosnącej liczby pojazdów, wady sieci drogowej i zmiany związane z przebudowami i remontami. Szczególnie w tej sytuacji problem zapewniania bezpieczeństwa na drodze jest kluczowy. Dlatego już 23 maja 2017 r. przedstawiciele świata nauki, służb bezpieczeństwa, instytucji i firm zaangażowanych w poprawę bezpieczeństwa na drogach będą dyskutować o tzw. niechronionych uczestnikach ruchu (czyli tych nieosłoniętych przez karoserię) - pieszych, rowerzystach, motorowerzystach i motocyklistach. Dlatego hasłem konferencji jest "Łódź chroni pieszych".

Celem I edycji konferencji jest wskazanie zagrożeń na drodze, metod zapobiegania wypadkom z udziałem pieszych i rowerzystów i zwiększenie świadomości uczestników ruchu drogowego. Jest to kluczowe, ponieważ bezpieczeństwo niechronionego uczestnika ruchu zależy przede wszystkim od człowieka - od jego wiedzy i zachowania jako uczestnika ruchu drogowego. Przed Wydziałem Zarządzania pojawią się namioty policji, wojska, żandarmerii wojskowej i straży miejskiej.

- Będzie można dowiedzieć się więcej o ich pracy, a także między innymi zapoznać się z krajową mapą zagrożeń bezpieczeństwa - narzędziem wymiany informacji pomiędzy obywatelem a służbami oraz z aplikacją "Moja Komenda" - mówi asp. Marzanna Boratyńska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

W dniu konferencji na Wydziale Zarządzania odbędą się pokazy ratownictwa medycznego - udzielania pierwszej pomocy, ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, udzielania mu pomocy w przypadku zakrztuszenia, zadławienia, skręceń i złamań, a także drgawek lub stanu przedzawałowego. Specjaliści pokażą również, jak rozpoznać osobę pod wpływem dopalaczy lub innych środków psychoaktywnych.

- Poprzez organizację konferencji, która angażuje służby bezpieczeństwa, środowisko akademickie, władze miasta i inne organy, chcemy nawiązać do "wizji zero" wprowadzonej w krajach skandynawskich, projektu, który umożliwił zmniejszenie liczby wypadków na drogach - mówi dr hab. inż. Remigiusz Kozłowski, prof. UŁ z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Konferencja jest otwarta, jednak wymagana jest rejestracja, którą można zrobić na stronie. Więcej informacji można znaleźć tutaj.