Międzynarodowe Targi Wynalazczości – UŁ ze złotym medalem!

Wynalazki, innowacje i nowe produkty zaprezentowane na 43. Edycji Międzynarodowych Targów Wynalazczości INOVA CROATIA. Uniwersytet Łódzki otrzymał prestiżową nagrodę za wynalazek w dziedzinie ekologii. Wydarzenie to sprzyja współpracy między wynalazkami i przedsiębiorcami z różnych krajów.

Ze złotym medalem

Uniwersytet Łódzki za projekt Eco-innovative biotechnological substrate (EPB) made of bottom sediments otrzymał:

• Złoty medal
  • BEST ECOLOGY INVENTION
  • Nagrodę specjalną Toronto International Society of Innovation & Advanced Skills (TISIAS)
  • Nagrodę specjalną Research and Design Institute for Information Technology, Signalling and Telecommunications in Railway Transportation, Russian Railways

Polacy docenieni

W tym roku na stoisku polskim zaprezentowano 12 wynalazków, których innowacyjność i kreatywność została doceniona przez międzynarodowe jury, delegacje innych krajów oraz zwiedzających.

Jury przyznało polskim wystawcom liczne nagrody i wyróżnienia:

• 8 medali złotych, 3 medale srebrne oraz 1 brązowy
  • Nagrodę BEST INTERNATIONAL DELEGATION AWARD
  • Nagrodę BEST INVENTION FOR SPECIAL NEEDS
  • Nagrodę BEST ECOLOGY INVENTION
  • nagrody specjalne od delegacji zagranicznych

Z rozmachem

Ogółem na targach zaprezentowano ponad 270 innowacyjnych rozwiązań z 28 krajów świata. Poza wystawami z Chorwacji swoje wynalazki prezentowali również wystawcy m.in. z Hong Kongu, Filipin, Japonii, Malezji, Arabii Saudyjskiej, Sudanu, Mołdawii, Rosji, Tajwanu, Rumunii i Polski. Targi odwiedziły również liczne stowarzyszenia promujące wynalazczość różnych krajów, m.in. Bośni i Hercegowiny, Tajwanu, Iranu, Indonezji, Rumunii, Mołdawii i Polski. Wszystkie wynalazki wzięły udział w konkursie, w ramach którego jury, dokonało ich oceny przyznając medale i dyplomy. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie medali odbyło się 17.11.2018.

Należy podkreślić, że polscy wystawcy otrzymali trzy najbardziej prestiżowe nagrody specjalne targów: za najlepszy wynalazek zagraniczny (Instytut Fizyki), najlepszy wynalazek dla potrzeb specjalnych (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego), najlepszy wynalazek z dziedziny ekologii (Uniwersytet łódzki).

Targi te organizowane są przez Croatian Association of Inventors (Chorwackie Stowarzyszenie Wynalazców) oraz TERA TEHNOPOLIS Ltd. Międzynarodowym współorganizatorem Targów jest World Invention Intellectual Property Associations (WIIPA).

Tradycja i prestiż

INOVA jest tradycyjną narodową wystawą wynalazków, na której od 1971 roku regularnie prezentowane są najlepsze wynalazki z Chorwacji i innych krajów świata. Przez 43 lata dzięki wydarzeniu, które promuje i symbolizuje innowacyjność, zaprezentowano i wypromowano tysiące wynalazców chorwackich oraz setki międzynarodowych. Są to największe Targi Wynalazczości odbywające się w Chorwacji, jedne z 10 największych na świecie.

Wynalazki prezentowane są na stoiskach indywidualnych lub grupowych, a następnie oceniane przez międzynarodowe Jury, które przyznaje medale brązowe, srebrne oraz złote. Jury wybiera również laureatów licznych nagród specjalnych: INOVA Grand Prix Award, INOVA Best International Exhibitor Award (Nagroda dla najlepszego międzynarodowego wystawcy), Young Inventor of the Year (Młody Wynalazca Roku), Mayor of Zagreb Special Award (Specjalna nagroda mera Zagrzebia). Wystawcy również mogą nominować wynalazki, które najbardziej przyciągnęły ich uwagę do Nagrody specjalnej św. Marka.

Materiał źródłowy: Centrum Transferu Technologii UŁ