Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Studenckie koła naukowe działające na łódzkiej polonistyce chcą upamiętnić ten dzień. Ich celem jest propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz promowanie czytelnictwa literatury polskiej. Organizatorzy przewidzieli warsztaty dla uczniów szkół z Łodzi i województwa łódzkiego, współpracujących z Wydziałem Filologicznym, quizy i konkursy dla wszystkich zainteresowanych, którzy odwiedzą gmach Wydziału Filologicznego.

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Studenckie koła naukowe działające na łódzkiej polonistyce chcą upamiętnić ten dzień. Ich celem jest propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz promowanie czytelnictwa literatury polskiej. Organizatorzy przewidzieli warsztaty dla uczniów szkół z Łodzi i województwa łódzkiego, współpracujących z Wydziałem Filologicznym, quizy i konkursy dla wszystkich zainteresowanych, którzy odwiedzą nasz gmach.

Gościem specjalnym wydziałowych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego będzie Michał Rusinek - wykładowca uniwersytecki, popularyzator wiedzy o języku, autor książek dla dzieci, m.in. Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci, Łódź 2013; Jak przekręcać i przeklinać. Poradnik dla dzieci, Kraków 2016), autor zbioru felietonów pt. Pypcie na języku, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej.

Program:

8.45 - 13.45: Warsztaty dla młodzieży licealnej (gmach Wydziału Filologicznego, ul. Pomorska 171/173; udział w warsztatach po uprzednim zgłoszeniu)

· Co wiesz o frazeologii? (Koło Naukowe "wKoło Języka")

· Jak mówili uczestnicy bronowickiego wesela? O gwarze w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego (Dialektologiczne Koło Naukowe)

· Szumy świsty i szelesty. Z dźwiękami dookoła świata (Koło Naukowe Glottodydaktyków)

· Tajniki kultury języka - jak poprawnie mówić po polsku (Koło Naukowe Językoznawców)

· Czym był oświeceniowy dykcjonarz? (Koło Naukowe Miłośników Oświecenia)

· Gimnastyka buzi i języka - warsztaty dykcyjne (Koło Naukowe Językoznawców)

· Książka - jak to jest zrobione (Koło Naukowe Edytorów)

9.00 - 14.30: prezentacja stanowisk studenckich kół naukowych działających w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii, konkursy i quizy z nagrodami. (parter gmachu Wydziału Filologicznego, ul. Pomorska 171/173; wstęp wolny)

15.00 - 17.00 spotkanie z Michałem Rusinkiem (aula A5, II piętro, gmach Wydziału Filologicznego, ul. Pomorska 171/173; wstęp wolny)