13 grudnia, 2017 r.

Nagrody Ministra Nauki 2017 dla naukowców z UŁ

Prof. Jerzy Zieliński, prof. Grzegorz Mlostoń i prof. Julian Sitarek zostali laureatami Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego 2017. Uroczystość została zorganizowana w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Profesor Jerzy Zieliński otrzymał nagrodę w kategorii „osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej”. W ciągu swojej kariery naukowej Pan Profesor wypromował 30 doktorów i napisał ponad 300 publikacji naukowych. Od 40 lat, do chwili obecnej, jest profesorem w Uniwersytecie Łódzkim. Pracuje w Katedrze Informatyki, w Zakładzie Analizy Danych i Systemów Inteligentnych Wydziału Zarządzania UŁ. Specjalizuje się w nowych narzędziach informatyki, elektroenergetyce – Smart Grid i informatyce w zarządzaniu.

Profesor Grzegorz Mlostoń otrzymał wyróżnienie w kategorii „całokształt dorobku”. Jest szefem Katedry Chemii Organicznej Stosowanej i byłym Dziekanem Wydziału Chemii UŁ. Na swoim koncie ma kilkaset publikacji naukowych. Bierze udział w projektach międzynarodowych i jest aktywnym działaczem Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Był konsultantem merytorycznym do filmu „Maria Skłodowska-Curie”, a nawet statystował w zdjęciach do tej produkcji.

Profesor nadzwyczajny Julian Sitarek otrzymał Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego 2017 w kategorii „osiągnięcia naukowe I stopnia”. Na co dzień jest wykładowcą Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ. Badania prowadzi w Katedrze Astrofizyki UŁ.

– Patrząc na nagrodzonych, wiem, że polska nauka ma się coraz lepiej, a polscy akademicy osiągnęli poziom światowy – powiedział wicepremier Jarosław Gowin na uroczystości rozdania nagród.

Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego to coroczne wyróżnienia za wybitne osiągnięcia naukowe, indywidualne i zbiorowe osiągnięcia dydaktyczne oraz sukcesy organizacyjne dokonane w mijającym roku. Łącznie nagrodzonych zostało 60 przedstawicieli świata akademickiego.

(źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego)

Poprzednia wiadomość 30-lecie zespołu „KUJON”
Następna wiadomość Stypendia dla wybitnych z UŁ