21 maja, 2017 r.

Narodowy Kongres Nauki już za tydzień

fot. Filip Szkopiński, Szkoła Filmowa w Łodzi

„Finansowanie nauki i szkolnictwa wyższego” będzie tematem konferencji programowej Narodowego Kongresu Nauki, która odbędzie się w Łodzi w dniach 25-26 maja 2017 r. Konferencję wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego organizuje łódzkie środowisko akademickie. Udział w tym prestiżowym wydarzeniu, ważnym dla przyszłości edukacji wyższej i nauki zapowiedziało ponad 600 osób.

Obrady toczyć się będą w EC1 Łódź – Miasto Kultury, jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych w centrum miasta. Dziś w Hali Maszyn zebrali się na konferencji prasowej prof. Zbigniew Rau, Wojewoda Łódzki, Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi oraz rektorzy Politechniki Łódzkiej, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych, Szkoły Filmowej, Uniwersytetu Medycznego i oczywiście Uniwersytetu Łódzkiego.

– Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy szerokim udziale przedstawicieli środowiska akademickiego przygotowuje całkowicie nowy ład w nauce i szkolnictwie wyższym. Celem planowanych zmian jest to, aby osiągnięcia polskich badaczy znalazły się w światowej czołówce, a polskie uczelnie zapewniały kształcenie na najwyższym poziomie i zostały docenione w światowych rankingach. Finansowanie uczelni ze środków publicznych, wokół którego koncentrować się będzie łódzka konferencja, stanowi jedno z ważniejszych wyzwań i jeden z najistotniejszych elementów powstającego nowego modelu nauki i edukacji wyższej – powiedział prof. Sławomir Wiak, Rektor Politechniki Łódzkiej, Przewodniczący Konferencji Rektorów Łódzkich Uczelni i dodał, że będzie to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla Łodzi Akademickiej, ale także dla miasta.

– Wydarzenie tej rangi jest rzeczywiście niezmiernie dla nas istotne, bo chcemy aby właśnie takie ważne spotkania pomagały w prezentacji nowego wizerunku Łodzi – potwierdziła Hanna Zdanowska.

Łódzka konferencja jest przedostatnią z cyklu poprzedzającego Narodowy Kongres Nauki zaplanowany w Krakowie na 19 i 20 września 2017 roku. Dyskusje prowadzone w czasie tych spotkań są ważnym elementem procesu powstawania nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

– To bardzo istotne aby właśnie teraz jak najwięcej rozmawiać o nowym modelu polskiego szkolnictwa. Te zmiany zakładają powstanie trzech zasadniczych grup uczelni: badawczych, badawczo-dydaktycznych i dydaktycznych. Uniwersytet Łódzki chce być uczelnią o charakterze badawczym i przyjmować na studia najzdolniejszych kandydatów, ale chcemy także wiedzieć jak będą finansowane uczelnie w poszczególnych grupach – powiedział prof. Antoni Różalski, Rektor UŁ.

W czasie dwudniowej konferencji odbędzie się szeroka debata w gronie ekspertów z polskich i zagranicznych uczelni oraz MNiSW. Konferencję rozpocznie wystąpienie programowe wicepremiera Jarosława Gowina, ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wśród kluczowych tematów konferencji są m.in. modele finansowania i ich powiązanie ze strategią rozwoju w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego oraz finansowe stymulowanie i wspieranie doskonałości naukowej i dydaktycznej. Poruszone zostaną też zagadnienia dotyczące finansowania działalności studenckiej oraz systemu pomocy materialnej dla studentów, a także kwestie finansowania grantowego oraz nakładów na infrastrukturę badawczą. Omówione zostaną doświadczenia międzynarodowe dotyczące finansowania szkolnictwa wyższego ze środków publicznych.

Program konferencji dostępny jest na stronie.

Poprzednia wiadomość Studenckie Granty Badawcze - wykład
Następna wiadomość Znamy laureatów konkursu na tłumaczenie wierszy Rektora T. Kotarbińskiego