Noc Literatury – łódzkie superbohaterki i superbohaterowie

Pisząc o patriotyzmie pamiętamy zazwyczaj o dużych nazwiskach, pomnikowych bohaterach, wielkich dowódcach i żołnierzach. W ramach najnowszego projektu edukacyjnego Muzeum Miasta Łodzi chcemy przypomnieć o ludziach, którzy na codziennym poziomie zabiegali o to, aby życie - nie tylko ich, ale rodaków, mieszkańców ich miast, czy po prostu sąsiadów - było bardziej znośne. Uniwersytet Łódzki zaprasza w piątek (7.12), do Muzeum Miasta Łodzi, od godziny 17:00.

Łódzki Superman, łódzki Robin Hood

Spotkanie rozpocznie podsumowanie projektu "Bohaterologia po łódzku" - o ludziach, którzy na codziennym poziomie zabiegali o to, aby życie - nie tylko ich, ale rodaków, mieszkańców ich miast, czy po prostu sąsiadów - było bardziej znośne. W związku ze stuleciem uzyskania praw wyborczych przez kobiety nie zabraknie też łódzkich superbohaterek!

W programie Nocy Literatury m.in. rozmowa z Siłaczem z Helenowa, który wcieli się w rolę Supermana z ozorkowskim rodowodem, a także zabawy sportowe: Sztanga matematyczna, Ciężary matematyczne, Pociąg Tuwimowski, Ile waży Koń Trojański (czyli ile rzeczy mógł unieść siłacz).

Będziemy również rozmawiać o tym czy Ślepy Maks był bardziej Robin Hood'em, czy bandytą, a także o tym, czy łódzcy fabrykanci, którzy tworzyli wielką Łódź byli superbohaterami, czy wyzyskiwaczami. Tutaj na dzieci czekać będzie specjalny stolik, gdzie przerabiać będzie można wizerunki największych fabrykantów na podobizny superbohaterów.

Na podstawie popularnych powieści z dwudziestolecia międzywojennego postaramy się również odtworzyć portret stróżów prawa.

To kolejny projekt z cyklu Noc Literatury organizowany przez wykładowców Uniwersytetu Łódzkiego. Wcześniej można było wziąć udział m.in. w Młodopolskiej Nocy Literatury czy Literacka Noc Łódzkich Tajemnic Przedwojnia.

Noc literatury łódzkich superbohaterów

17:00 - 17:45 Podsumowanie projektu "Bohaterologia po łódzku"

17:45 - 18:15 SuperSiłacz! rozmowa dr Katarzyny Badowskiej i dr Karoliny Kołodziej z Siłaczem z Helenowa

18:15 - 18:45 Ślepy Maks - Łódzki Robin Hood ? Rozmowa dr Karoliny Kołodziej z Remigiuszem Piotrowskim

18:45 - 19:15 (Super)bohaterowie Łodzi przemysłowej Gawęda o łódzkich fabrykantach, prowadzenie: dr. Marcina J. Szymańskiego

19:15 - 19:45 Jaki to bohater? Quiz muzyczny dla miłośników muzyki filmowej

19:45 - 20:15 Superwoman z miasta Łodzi Prowadzenie: Łódzki Szlak Kobiet

20:15 - 20:45 Literackie supermoce - o niezwykłym rodzeństwie Tuwimów Prowadzenie: Paulina Długosz

20:45 - 21:30 Łódzkie Gotham City. Supermani literatury międzywojnia Prowadzenie: dr Katarzyna Badowska, dr Karolina Kołodziej

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: dr Karolina Kołodziej