Nowy rok na UŁ - rządzą kobiety, coraz więcej Włochów

Dużo więcej kobiet niż mężczyzn, po raz pierwszy więcej Włochów niż Portugalczyków, rekordowa w skali Polski liczba studentów z Kazachstanu, studenci z nowych krajów - Nepalu, Malezji, Kirgistanu czy Egiptu - to tylko niektóre ciekawe dane z ostatniej rekrutacji na Uniwersytecie Łódzkim. Nowy rok rozpocznie u nas przeszło 11 000 osób.

 

Kobiety górą!

O indeks Uniwersytetu Łódzkiego walczyło w czasie wakacji 30 000 kandydatów (w tym ok. 2000 zagranicznych). Udało się przeszło jednej trzeciej z nich. Ponad 64% nowych studiujących na UŁ to kobiety. Na studiach stacjonarnych rozpocznie naukę około 8600 studentów. Studia niestacjonarne zacznie z kolei ponad 3 700 osób. 22% pierwszoroczniaków to osoby spoza województwa łódzkiego, w tym ze stolicy. Wszyscy oni będą się kształcić na 185 kierunkach, oferowanych w UŁ w roku akademickim 2018/2019.

Uniwersytet Łódzki, w związku z wprowadzeniem przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nowego algorytmu (SSR - Student Staff Ratio), był zmuszony zmniejszyć limit miejsc na niektórych wydziałach. W związku z tym, w rozpoczynającym się roku akademickim liczba studiujących będzie mniejsza o przeszło 1000. Staramy się niezmiennie podnosić standard kształcenia, dlatego te kroki były niezbędne.

Onboarding UŁ - dla studentów I roku

Międzynarodowy UŁ

Uniwersytet Łódzki jest dumny ze swoich zagranicznych studentów. W tym roku, tylko w pierwszym semestrze, rozpocznie u nas studia około 1500 osób z kilku kontynentów. Łącznie, w ciągu całego roku akademickiego 2018/2019 w murach UŁ studiować będzie około 2 500 studentów z zagranicy. Nowe destynacje, z których przybywają do nas zagraniczni pierwszoroczniacy to: Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Tajlandia, Filipiny, Malezja, Ekwador, Nepal, Etiopia, Egipt. Wzrosła, i to znacznie, liczba kandydatów z Azerbejdżanu, Białorusi i Indii.

W tym roku na Uniwersytet Łódzki, w ramach programu Erasmus, przyjeżdża wyjątkowo duża liczba Włochów. Pierwszy raz będzie ich prawie osiemdziesięcioro! Prześcignęli już w liczebności Portugalczyków, daleko im jednak jeszcze do dotychczasowych liderów - Turków (w tym roku 230) oraz Hiszpanów (w tym roku 160).

Zagraniczni studenci z reguły wybierają jeden z czterech wydziałów: Ekonomiczno-Socjologiczny, Filologiczny, Studiów Międzynarodowych i Politologicznych lub Zarządzania.

Inauguiracja 2

Inauguracja za nami

W poniedziałek (1.10.2018) o godz. 10.00 w Auli im. W. Szuberta (ulica Lindleya 5) miała miejsce oficjalna inauguracja roku akademickiego 2018/2019 na UŁ.

Zaczęliśmy od Welcome Meeting dla studentów z wymiany częściowej (semestr lub rok nauki na UŁ). Na Wydziale Prawa i Administracji spotkali się studenci z kilkudziesięciu krajów. Wysłuchali oni wykładu policji dotyczącego bezpieczeństwa. O polskiej kulturze studentom opowiedziała kierowniczka BWZ UŁ - Liliana Lato.

Rektor UŁ Antoni Różalski podczas briefingu odniósł się do ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Wskazał, że podjęliśmy już działania, które pozwolą naszej uczelni wejść w tę nową ustawę - pracujemy nad statutem, regulaminem organizacyjnym uczelni. W planach jest pozostawienie podziału na wydziały, jak i utworzenie struktur koordynujących działalność badawczą w trzech dziedzinach: nauki humanistyczne, społeczne i przyrodnicze. Rektor UŁ wyjaśnił, że ustawa nie zmienia zasad kształcenia, dlatego samych studentów nie czekają spektakularne zmiany.

Podczas inauguracji wykład wygłosił prof. Ryszard Wójcicki.

Jak co roku odbyła się immatrykulacja - czyli akt przyjęcie w poczet studentów. Inaugurację uświetnił występ chóru Uniwersytetu Łódzkiego.

Welcome meetong 1

Doktorat honoris causa dla prof. R. Wójcickiego

Podczas inauguracji roku akademickiego tytuł doktora honoris causa UŁ otrzymał prof. Ryszard Wójcicki. To - zdaniem jednego z recenzentów doktoratu, prof. Adama Groblera - jeden z najwybitniejszych żyjących filozofów polskich.

Dorobek profesora Ryszarda Wójcickiego ma wymiar światowy i stawia go w gronie najwybitniejszych logików i filozofów nauki. (...) Związki prof. Wójcickiego z ośrodkiem łódzkim są silne i wszechstronne. Tu mieszkał przez wiele lat, do czasu przeniesienia się do Warszawy na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. - pisze z kolei w swojej recenzji prof. Janusz Czelakowski z Uniwersytetu Opolskiego.

4000 PLN dla najlepszego studenta I roku!

Nie tylko Uniwersytet Łódzki docenia wysiłek studentów, zapewniając stypendia i ulgi. Najlepszym pomagają również nasi partnerzy.

Santander Bank Polska, w ramach globalnego programu Santander Universidades, ufundował nagrodę w wysokości 4.000 zł dla tegorocznego maturzysty przyjętego na Uniwersytet Łódzki z najwyższym wynikiem punktowym z przedmiotów wymaganych w postępowaniu rekrutacyjnym.

Najlepszą maturzystką w III edycji konkursu została Pani Marta Bolek przyjęta na kierunek lingwistyka dla biznesu na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, z wynikiem 801 punktów. W konkursie wzięły udział wszystkie osoby przyjęte na I rok studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich w roku akademickim 2018/2019.

Uniwersytet Łódzki jest pośród ponad 50 uczelni wyższych z największych ośrodków akademickich, które przystąpiły programu Santander Universidades, zainaugurowanego w 2011 roku.

Weolcome meeting 2


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/


Redakcja: Centrum Promocji UŁ