Obcy jako zagrożenie – debata nt. książki prof. Michlic

22 marca 2016 r. (wtorek) o godz. 17:00 w Pałacu Biedermanna UŁ przy ul. Franciszkańskiej 1/5 odbędzie się spotkanie dyskusyjne dotyczące książki prof. Joanny Michlic "Obcy jako zagrożenie. Obraz Żyda w Polsce od roku 1880 do czasów obecnych".

W wydanej rok temu pracy, autorka mierzy się z historią relacji polsko-żydowskich i analizuje zjawisko antysemityzmu na płaszczyźnie społecznej, politycznej i kulturowej. Czy Polak to antysemita? Czy antysemityzm wpisany jest w polską kulturę? A może polski antysemityzm to tylko mit? W debacie dotyczącej tych kwestii, oprócz autorki książki, wezmą udział: Ewa Wiatr z Centrum Badań Żydowskich UŁ oraz dr Małgorzata Domagalska z Katedry Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski UŁ. Spotkanie poprowadzi Estera Flieger, doktorantka UŁ.

Prof. Joanna Michlic jest absolwentką UŁ. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu w Bristolu. Wcześniej była związana z amerykańskimi uczelniami Lehigh University i Brandeis University. Współpracowała m. in. z Antonym Polonskym. W swojej pracy naukowej zajmuje się historią polsko-żydowską i studiami nad dzieciństwem Żydów w Europie Środkowo-Wschodniej po zakończeniu II wojny światowej.