23 sierpnia, 2018 r.

Oblicza getta

„Jeść, jeść, jeszcze jeść, oto w getcie życia treść…” – tak wyglądała między innymi poezja getta łódzkiego. Poezja przesycona cierpieniem i strachem. Poezja, z której biła obojętność wobec wszystkiego, co nie pozwalało przeżyć. Z tekstami „Oblicza getta” można zapoznać się podczas spotkania z naukowcami UŁ - dr Ewą Wiatr i dr Krystyną Radziszewską, które zebrały i opracowały ten bogaty materiał. Zapraszamy 28 sierpnia, na godzinę 18:00 do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83).

Pamiętnik pisany na marginesie

Antologia „Oblicza getta” zbiera wiele, w większości dotąd niepublikowanych, tekstów spisanych w łódzkim getcie.

- Wśród nich znajdują się świadectwa absolutnie wyjątkowe, m.in. dziennik Abrama Łaskiego spisywany na marginesach książki Les Vrais Riches w czterech językach: po polsku, hebrajsku, angielsku i jidysz – mówi dr Adam Sitarek, który poprowadzi spotkanie w Centrum Dialogu.

Kolekcja reportaży w niezwykle dokładny sposób opisuje rzeczywistość getta, której obraz dopełniają utwory literackie, wiersze i opowiadania, w tym pisane przez dzieci i młodzież. W antologii znalazło się także wiele tekstów satyrycznych - m.in. teksty piosenek krytykujące władze getta, czy zestawienia opisującego getto za pomocą tytułów przedwojennych popularnych filmów. Wszystko to sprawia, że „Oblicza getta” są nie tylko unikalnym materiałem dla badaczy dziejów i kultury getta, ale także wyjątkowym świadectwem oporu więzionych w getcie ludzi.

Zwierciadło tragedii

- Objętość, bogactwo, różnorodność gatunkowa i tematyczna tekstów zamieszczonych w antologii „Oblicza getta” jest olbrzymia, a jej rozmach oszałamiający. Antologia staje się dzięki temu zwierciadłem getta łódzkiego, jego dnia powszedniego i wydarzeń nadzwyczajnych, funkcjonowania najróżniejszych gettowych instytucji i ludzi żyjących, pracujących i głodujących w getcie, poddanych terrorowi, w końcu eksterminowanych – pisał w recenzji książki prof. Jacek Leociak.

„Oblicza getta” ukazały się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Spotkanie w Centrum Dialogu organizowane jest w ramach obchodów 74. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Dyskusję z autorkami antologii poprowadzą dr Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu oraz dr Adam Sitarek z Centrum Badań Żydowskich UŁ. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Źródło: Centrum Badań Żydowskich UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Wykład w Empiku