2 listopada, 2017 r.

Otwarcie Jadłodzielni w Łodzi

Źródło: Pixabay

Polacy rocznie wyrzucają do śmietnika dziewięć milionów ton jedzenia, w tym dwa miliony to produkty, które marnują się w lodówkach i kuchniach indywidualnych konsumentów. Jak temu zapobiec? Pierwszym krokiem może być foodsharing. Na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ powstanie pierwsza w Łodzi Jadłodzielnia – otwarcie 9 listopada.

Jadłodzielnie to miejsca udostępniania i wymiany żywności. Do takiego miejsca można przynieść produkty, które nadają się do spożycia, a których nie jesteśmy już w stanie zużyć/skonsumować. Jadłodzielnia nie jest miejscem zbiorowego żywienia, a jedynie miejscem umożliwiającym wymianę żywności pomiędzy zainteresowanymi stronami. Każde tego typu miejsce posiada swojego opiekuna i system współpracy z wolontariuszami-ratownikami, którzy się nią opiekują.

Jaka jest idea Jadłodzielni? Przynosimy tylko to, co sami chcielibyśmy zjeść i czym nakarmilibyśmy swoich bliskich. Rzeczy dobre, przydatne do spożycia . Wśród produktów, które trafiają do Jadłodzielni, przeważają przetwory, ryże oraz kasze.

Organizatorem przedsięwzięcia jest nieformalna grupa działania Foodsharing Łódź, której sercem i paliwem są wolontariusze. Jeśli chcesz do nich dołączyć i zaopiekować się Jadłodzielnią na EkSocu, dołącz do grupy Foodsharing Łódź i przyjdź na spotkanie informacyjne 6 listopada o godz. 17 na Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ.

Foodsharing to oddolny ruch społeczny zapoczątkowany w Niemczech, który z powodzeniem rozwija się w innych krajach. W 2016 roku przywędrował też do Polski. Obecnie w Polsce działa 21 Jadłodzielni w 11 miastach.

Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość Uniwersytet Łódzki z premią za jakość naukową
Następna wiadomość UŁ zakłada konsorcjum wiedzy