Kultowa książka Thomasa Metzingera po polsku

W czerwcu 2018 r. nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukaże się polskojęzyczne wydanie kultowej publikacji Thomasa Metzingera - Tunel Ego. Naukowe badanie umysłu i mit świadomego ja (The Ego Tunnel. The Science of The Mind and The Myth of The Self).

Metzinger przedstawia w swojej książce oryginalną koncepcję świadomości i osoby, stworzoną na podstawie współczesnych wyników badań prowadzonych często przy jego udziale w wielu dziedzinach - od psychologii i neuronauk po sztuczną inteligencję. Ujmuje świadomość jako model samego siebie - przezroczysty dla samej świadomości, a więc niewidoczny dla nas w codziennym działaniu. Odwołuje się zarówno do codziennych doświadczeń dostępnych każdemu, jak i do odmiennych stanów świadomości generowanych farmakologicznie oraz powstających w kontakcie z nowoczesną technologią. Metzinger kładzie szczególny nacisk na etyczne aspekty stanów świadomości. Uważa, że znajomość faktów dotyczących funkcjonowania mózgu jest niezbędna w budowaniu teorii świadomości.

"Problem jedności świata jest tak prosty, że łatwo go przeoczyć. Dla większości z nas jest oczywiste, że przeżywamy świadome życie w jednej rzeczywistości i że świat, w którym budzimy się każdego dnia, to ten sam świat, w którym budziliśmy się dzień wcześniej. Nasz tunel to jeden tunel; nie ma w nim zaułków, przecznic czy tras alternatywnych. Jedynie ludzie cierpiący na zaburzenia psychiczne lub ci, którzy eksperymentowali z dużymi dawkami halucynogenów, są w stanie wyobrazić sobie, co to znaczy żyć w więcej niż jednym tunelu naraz. Jedność świadomości należy do największych osiągnięć mózgu".

Fragment książki

"Metzinger z dużym znawstwem problematyki przedstawia współczesne badania nad świadomością prowadzone w wielu dziedzinach, od psychologii i neuronauki po sztuczną inteligencję. Łączy precyzję filozofa analitycznego z lekkim piórem, a jednocześnie z talentem do zwięzłej prezentacji zawiłych problemów" - prof. Marcin Miłkowski.

Thomas Metzinger (ur. 1958) - profesor filozofii teoretycznej na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji oraz wykładowca w Institute for Advanced Study we Frankfurcie. W latach 2005-2007 prezes Niemieckiego Towarzystwa Nauk Kognitywnych, a w latach 2009-2011 prezes Naukowego Stowarzyszenia Badań nad Świadomością. Aktualnie dyrektor grupy MIND. Zajmuje się filozofią umysłu i jej związkami z etyką. Autor m.in. Conscious Experience (1995), Neural Correlates of Consciousness: Empirical and Conceptual Issues (2000) oraz Being No One: The Self-Model Theory of Subjectivity (2003).

W dniach od 26 do 29 czerwca 2018 r. w Krakowie odbędzie się 22. międzynarodowa konferencja ASSC, w której weźmie udział prof. Thomas Metzinger jako współorganizator i prelegent.

Tunel Ego to kolejna publikacja w serii "W Poszukiwaniu Idei XXI Wieku", w której dotychczas ukazały się: Michael Ruse, Ateizm. Co każdy powinien wiedzieć?, Martin L. Kringelbach, Ośrodek przyjemności. Zaufaj swoim instynktom, Chad Meister, Wprowadzenie do filozofii religii, Henry Jenkins, Sam Ford, Joshua Green, Rozprzestrzenialne media. Jak powstają wartości i znaczenia w usieciowionej kulturze. Wkrótce ukaże się: Victor J. Stenger, Bóg. Błędna hipoteza. Jak nauka wykazuje, że Bóg nie istnieje.

Wstęp -> Metzinger Tunel Ego

Kontakt: Łukasz Orzechowski // lukasz.orzechowski@uni.lodz.pl // 42 235 01 64