Prawa zwierząt na katedrze

"Człowiek i inne gatunki. Łódzkie spotkania ekozoficzne" - pod tą nazwą rusza 14 września 2017 r. (czwartek) prowadzony przez Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO, cykl wykładów z zakresu praw zwierząt, ekokrytyki, antropozoologii. Partnerem cyklu jest Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ.

 

Cykl składa się z pięciu wykładów oraz panelu dyskusyjnego, które odbywać się będą w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej (ul. Lindleya 3/5) oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (Park Ocalałych) od września do listopada.

Harmonogram:

14 września (czwartek), godz. 18.00, Instytut Etnologii UŁ - prof. Dorota Probucka, Spór o prawa zwierząt

28 września (czwartek), godz. 18.00, Instytut Etnologii i Antropologii UŁ - dr Ryszard Kulik, Ekologia głęboka czyli filozofia w służbie Ziemi

12 października (czwartek), godz. 18.00, Centrum Dialogu - prof. Andrzej Elżanowski, Etyczne przesłanki weganizmu

13 października (piątek), godz. 18.00, Centrum Dialogu - dr Magdalena Jutrzenka, Dieta roślinna okiem lekarza

9 listopada (czwartek), godz. 18.00 - dr Anna Barcz, Wymarłe tury, zagrożone żubry, czyli o statusie dzikich zwierząt dzisiaj

15 listopada (środa), godz. 18.00 - prof. Hanna Mamzer, prof. Tomasz Pietrzykowski, prof. Piotr Skubała, Wyrastanie z gatunkowizmu (dyskusja)

Jak mówi koordynatorka projektu, Monika Stasiak: Misją współczesnej nauki powinno być nie tylko szukanie innowacyjnych technologii, ale też wprowadzanie innowacji w naszym myśleniu o człowieku, jego relacjach z Ziemią i innymi gatunkami. Poprzez spotkania ekozoficzne chcemy promować Łódź jako ośrodek akademicki otwarty na wyzwania współczesnej humanistyki, stworzony dla ludzi wychodzących poza utarte schematy myślenia.

Dodaje, że wykłady skierowane są do szerokiego grona odbiorców - zarówno do osób dobrze zaznajomionych z problematyką praw zwierząt i eko-filozofii, jak też do studentów, licealistów i tych wszystkich, którzy chcą dopiero zagłębić się w problem relacji człowieka z innymi gatunkami. Dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi cyklu, niemal każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Materiał źródłowy: Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO

Redakcja: Centrum Promocji