6 września, 2017 r.

Projekt w Budżecie Obywatelskim

Źródło: Pixabay

Mgr inż. Błażej Marciniak z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ zgłosił projekt Monitoring występowania zagrożeń́ chorobami cywilizacyjnymi, nowotworami i ryzykiem uzależnień́ wśród dzieci i młodzieży Łodzi do głosowania w Budżecie Obywatelskim. Łodzianie będą mogli oddawać swoje głosy na ten projekt już od 16 września.

Celem zadania jest prowadzenie szeroko zakrojonych prac ma rzecz monitoringu obecnego stanu zdrowia łódzkich dzieci w świetle uwarunkowań biologicznych, ekonomicznych i społecznych. Projektem monitoringu objęta zostanie grupa ok. 1900 dzieci z łódzkich podstawówek, co stano 5% wszystkich uczniów podstawówek w naszym mieście. Planowanym zakresem badań będzie m.in. profilaktyka otyłości, chorób alergicznych, nowotworów skóry.

Badania obejmą:

1. Analizę składu ciała

2. Badanie naturalnej pigmentacji skóry i włosów

3. Pomiar wysokości i masy ciała, wyznaczenie wskaźników BMI i WHR (proporcja

obwodu brzucha do obwodu bioder)

4. Pogłębiony wywiad socjo-psychologiczny, rozbudowany kwestionariusz osobowy i rodzinny

5. Badania asocjacyjne całego genomu

6. Badania stomatologiczne

Po zakończeniu analiz powstaną raporty charakteryzujące populację łódzkich dzieci. Do każdej szkoły, (która weźmie udział w projekcie) trafi indywidulny raport pozycjonujący daną placówkę na tle ogółu przebadanych uczniów. Każdy z rodziców otrzyma informację o podstawowych parametrach antropometrycznych, w tym wyniki analizy składu ciała, a także informację prezentującą dziecko na tle przebadanej populacji. Urząd Miasta Łodzi otrzyma pełen report opisujący stan populacji łódzkich dzieci na podstawie przebadanej próby.

Przeprowadzenie tego rodzaju badań, pozwoli m.in. zdefiniować zagrożenia zdrowotne (np. związane z występowaniem otyłości, chorób alergicznych, ryzykiem wystąpienia cukrzycy, ryzykiem wystąpienia nowotworów skóry) i wdrożyć w miejscach, gdzie to konieczne, odpowiednie programy informacyjne lub profilaktyczne. Projekt może pomóc lokalnie, w sposób celowy, wdrażać inicjatywy promujący zdrowy styl życia.

Wielkie wybieranie rusza 16 września. Także tego dnia odbędzie się tradycyjny już Piknik BO na ulicy Piotrkowskiej, a równolegle otwartych zostanie 15 weekendowych punktów do głosowania. W tym roku łodzianie będą wybierać spośród 731 projektów. Do wydania jest 40 milionów złotych, jedna dziesiąta tej sumy przeznaczona jest na projekty ogólnomiejskie a pozostałe 30 milionów - na zadania osiedlowe. Każda osoba w Budżecie Obywatelskim może wybrać tylko jeden projekt ogólny i jeden osiedlowy. Głosowanie potrwa do 8 października.

Zachęcamy do głosowania na projekt (L0090) zgłoszony przez mgr inż. Błażeja Marciniaka.

Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość UŁ komentuje: Edukacja włączająca
Następna wiadomość Prawa zwierząt na katedrze