Przeszłość i perspektywy Instytutu Historii UŁ

Rok 2018 to rok jubileuszu 70-lecia istnienia Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Punktem kulminacyjnym tych obchodów była konferencja naukowa "Przeszłość i perspektywy Instytutu Historii UŁ". Odbyła się ona w dniach 6-7 grudnia 2018 r. Honorowy patronat nad tymi obchodami objął Rektor UŁ prof. Antoni Różalski.

Pierwszy dzień konferencji poświęcony był przeszłości i wspomnieniom o kilkudziesięciu latach funkcjonowania środowiska historyków w Łodzi. Spotkanie uświetnili swoją obecnością i przemówieniami Prorektor ds. nauki prof. Elżbieta Żądzińska oraz Dziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego prof. Maciej Kokoszko.

Podczas pierwszej części konferencji, moderowanej przez Dyrektora IH UŁ prof. Dariusza Jeziornego, wystąpili dwaj badacze spoza Łodzi - prof. prof. Tadeusz Rutkowski (IH UW) oraz Jan Pomorski (IH UMCS). Przedstawili oni dzieje Instytutu Historycznego (a od 1970 r. Instytutu Historii) UŁ na tle innych struktur organizacyjnych nauki historycznej po II wojnie światowej oraz badania prowadzone przez łódzkich historyków w ostatnich 70 latach. Uzupełnieniem tych wystąpień były referaty socjologa i historyka z UŁ: prof. prof. Marka Czyżewskiego oraz Krzysztofa Lesiakowskiego. Naukowcy ci zaprezentowali zagadnienie współpracy środowiska łódzkich historyków i socjologów w latach 50. XX wieku, a także problemy i wyzwania IH UŁ w realiach PRL.

Kolejnym ważnym punktem pierwszego dnia konferencji był popołudniowy panel pn. "Instytut Historii UŁ we wspomnieniach historyków seniorów", w którym uczestniczyli: prof. prof. Alicja Szymczak, Andrzej M. Brzeziński, Wiesław Puś, Jan Szymczak, a moderował całość Rafał Stobiecki. Czwóro wybitnych badaczy odpowiadało m.in. na pytania o to, dlaczego wybrali studia historyczne, jakie mają wspomnienia z okresu studiów, kto wywarł największy wpływ na ich karierę naukową oraz czego życzą Instytutowi z okazji 70-lecia istnienia. Wspomnieniom tym towarzyszyła ciekawa dyskusja z udziałem absolwentów oraz byłych i aktualnych pracowników IH UŁ.

Drugi dzień konferencji rozpoczął panel pn. "Przyszłość badań historycznych". Uczestniczyli w nim prof. prof. Tomasz Wiślicz (IH PAN), Krzysztof Zamorski (IH UJ), Rafał Wnuk (IH KUL), a także przedstawiciele IH UŁ - Maciej Kokoszko (IH UŁ) i moderator Sławomir M. Nowinowski. Paneliści debatowali nad stanem polskiej historiografii, zastanawiali się nad tym, jakie są hamulce i stymulatory nauki historycznej, a także jakie są możliwości wpływu historyka na kształt świadomości historycznej Polaków.

Ostatnim elementem dwudniowego spotkania była debata pn. "Jakie studia historyczne są potrzebne?", którą moderowała prof. Anna Kowalska-Pietrzak (IH UŁ). O przyszłości i wyzwaniach stojących przez historykami rozmawiali prof. prof. Stanisław Roszak (IHiA UMK), Marek Białokur (IH UO), Maciej Fic (IH UŚ) oraz dr Andrzej Kompa (IH UŁ). Naukowcy zastanawiali się m.in. nad tym, jakie treści i umiejętności trzeba przekazywać studentom, jakie wykorzystywać metody, jak pokazywać wartość studiów historycznych we współczesnym świecie i zachęcać do studiowania.

IMG_6536_filtered

IMG_6603_filtered

IMG_6688_filtered

IMG_6788_filtered