Rozstrzygnięto konkursy dla młodych naukowców

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów Etiuda 4 i Fuga 5, a wśród laureatów znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego. W ramach rozstrzygniętych konkursów Narodowe Centrum Nauki przeznaczy na stypendia doktorskie oraz staże krajowe dla młodych naukowców 42 732 795 zł.

ETIUDA jest konkursem na stypendia doktorskie, skierowanym do osób przygotowujących rozprawę doktorską. Laureaci konkursu nie tylko otrzymają finansowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł miesięcznie, ale odbędą również staż w wybranym przez siebie zagranicznym ośrodku naukowym, w którym będą mogli rozwijać swoje projekty naukowe w środowisku najlepszych specjalistów z danej dziedziny.

W konkursie ETIUDA 4 złożono na Uniwersytecie Łódzkim osiem wniosków, trzy z nich uzyskały finansowanie. Laureatami konkursu są doktoranci:

Bartłomiej Krzeczewski z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego,Andrzej Hołasek z Wydziału Filozoficzno-Historycznego,Rafał Wojaczyński z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej.

FUGA jest z kolei konkursem na staże podoktorskie, adresowanym do badaczy, którzy uzyskali stopień doktora maksymalnie siedem lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Każdy z autorów zwycięskich projektów spędzi od roku do trzech lat w wybranej przez siebie krajowej jednostce naukowej, znajdującej się w innym województwie niż macierzysta jednostka naukowca. Oprócz kosztów stażu środki przyznane w konkursie pozwolą sfinansować przeprowadzenie badań.

Do konkursu FUGA 5 na Uniwersytecie Łódzkim złożono jedenaście wniosków, dwa z nich uzyskały finansowanie. Laureaci konkursu to: dr Katarzyna Grzelak, która będzie prowadziła badania naukowe na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska oraz dr Łukasz dr Quirini-Popławski, który będzie prowadził badania naukowe na Wydziale Nauk Geograficznych.

Spośród 570 wniosków złożonych w obu konkursach do finansowania zakwalifikowano 199 projektów.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom konkursu!

Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie: https://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2016-06-30-wyniki-fuga5-etiuda4