"Uczestniczyć w losie drugiego" - spotkanie z ks. prof. Andrzejem Szostkiem

Rozmowy Ignacego Dudkiewicza z ks. prof. Andrzejem Szostkiem pokazują, że "uczestniczenie w losie Drugiego" to nie tylko bycie blisko niego. To nie tylko próba nawiązania przyjaźni, gdy łączy nas świat wartości i podobny sposób myślenia, ale również wspólne mierzenie się z pytaniami, na które każdy szuka odpowiedzi. Na spotkanie autorskie z księdzem profesorem Andrzejem Szostkiem - naukowcem, duchownym, członkiem Kapituły Konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego, zapraszamy w poniedziałek (26.11), na Wydział Filologiczny UŁ (Aula A5), o godzinie 14:00.

Książka o ważnych pytaniach

Są to pytania najprostsze i najważniejsze zarazem - o początek i koniec życia, stosunek do własnego ciała, rolę sumienia w podejmowaniu decyzji ale też o wszelką inność, o odpowiedzialność za swoje otoczenie. Ignacy Dudkiewicz nie boi się pytań trudnych i ważnych.

Ks. prof. Andrzej Szostek odpowiada mu nie tylko jako naukowiec, sięga również do osobistej historii, która pokazuje drogę dojrzewania człowieka i kapłanado roli duchowego towarzysza. Ich rozmowa daje czytelnikowi sporą dawkę wiedzy, ale nade wszystko skłania do refleksji i inspiruje do myślenia.

Ksiądz Andrzej Szostek

Ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek, ur. 9 XI 1945 r. w Grudziądzu, członek Zgromadzenia Księży Marianów, święcenia kapłańskie przyjął w roku 1974. Od 1971 pracownik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, w latach 1998-2004 rektor tej uczelni.

Autor m.in.: Der Streit um den Menschen (wraz z K. Wojtyłą, T. Styczniem), Kevelaer 1979, Normy i wyjątki, Lublin 1980, Natura - rozum - wolność, Rzym 1990, Wokół godności, prawdy i miłości, Lublin 1998, Pogadanki z etyki, Częstochowa 2008, Śladami myśli świętego, Lublin 2014 oraz ponad 200 artykułów.

Główne kierunki jego zainteresowań to podstawy etyki normatywnej, personalizm etyczny, problematyka sumienia, etyka życia, miłości i zaangażowania społecznego, etyka w nauce oraz myśl antropologiczno-etyczna Karola Wojtyły/Jana Pawła II.

Obecnie członek m.in. Rady Naukowej Narodowego Centrum Nauki, Rady Naukowej Fundacji Rektorów Polskich, Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II KUL (przewodniczący), Rady Naukowej Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej (przewodniczący), Zarządu Fundacji Instytutu Artes Liberales.

szostek-plakat

Materiał źródłowy: Wydawnictwo WięźRedakcja: Centrum Promocji UŁ