Sukces dr Anety Balcerczyk

Dr Aneta Balcerczyk z Katedry Biofizyki Molekularnej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego znalazła się w gronie laureatek programu L'Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problemu epigenetycznych mechanizmów regulacji metabolizmu komórek śródbłonka.

Stypendia dla najzdolniejszych badaczek w kraju przyznano już po raz szesnasty. Laureatki zajmą się między innymi innowacyjnymi badaniami nad białkami, poszukiwaniem leków przeciwnowotworowych, a także mechanizmem powstawania chorób genetycznych. Konkurs organizowany jest przez L'Oreal Polska wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polskim Komitetem ds. UNESCO.

W tej edycji przyznano sześć stypendiów - trzy habilitacyjne o wartości 35 tys. zł, dwa doktoranckie w wysokości 30 tys. zł, a także jedno magistranckie. To ostatnie w wysokości 20 tys. złotych. Wsparcie finansowe ma pomóc w przełamaniu niekorzystnego zjawiska, jakim jest niska reprezentacja kobiet w nauce. - Kobiety-naukowcy znikają na wyższych szczeblach kariery. Dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn uzyskuje stopień magistra. Nieznacznie więcej kobiet uzyskuje stopień doktora. Jednak kobiety habilitują się dwa razy rzadziej niż mężczyźni - zauważyła Magdalena Bem-Andrzejewska z MNiSW.

Przewodnicząca jury prof. Ewa Łojkowska zaznaczyła, że dzięki programowi zwiększa się grono wybitnych kobiet, polskich kobiet naukowców, których wysiłek i wkład w rozwój nauki został wyróżniony i doceniony.

Program L'Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki organizowany jest od 2000 roku - w ciągu 16 edycji wyróżniono 81 kobiet. W ramach międzynarodowej edycji programu L'Oréal-UNESCO For Women in Science wsparcie uzyskało ponad 2,4 tys. kobiet.

Gratulujemy!

Więcej informacji: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/najlepsze-badaczki-w-polsce-ze-stypendiami.html