Sukces studentów WPiA

W dniach 20-22 lutego 2017 roku zespół studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w składzie:, Alicja Delestowicz, Katarzyna Diowksz, Bartłomiej Gerałt, Małgorzata Kosucka i Rafał Sokół zwyciężył w Polish National Rounds 58 edycji The Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition pokonując w finale reprezentację Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zespół otrzymał również nagrodę "Best Memorial for the Respondent" (Najlepsze pismo procesowe pozwanego), a bezkonkurencyjny Rafał Sokół otrzymał nagrodę "Best Oralist" (Najlepszy mówca).

Zwycięstwo oznacza, iż nasza drużyna weźmie udział w Międzynarodowej Rundzie Finałowej w Waszyngtonie. Reprezentacja Uniwersytetu Łódzkiego osiągnęła taki sukces po raz drugi w historii (poprzednio w 2015 roku).

Opiekunami drużyny są prof. dr hab. Joanna Połatyńska i dr Marek Wasiński z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

"The Phillip C. Jessup International Moot Court Competition" to największy oraz najstarszy konkurs typu "moot court" (symulacja rozprawy sądowej), który cieszy się ogromnym prestiżem w środowiskach uniwersyteckich oraz prawniczych. Konkurs ten organizowany jest od prawie 60 lat, w roku akademickim 2016/2017 rozgrywana jest 58 edycja, w której uczestniczy ponad 2 tys. studentów prawa, reprezentujących ponad 550 wydziałów z ponad 100 państw z całego świata. Do triumfatorów poprzednich edycji należą m.in. Cambridge University, Columbia University, australijskie Queensland University oraz Singapore Management University.

W konkursie studenci wcielają się w rolę pełnomocników dwóch fikcyjnych państw, prowadzących proces przed Międzynarodowym Trybunałem. Drużyny występują w charakterze obu stron postępowania, zarówno powoda, jak i pozwanego (odpowiednio Applicant i Respondent). Studenci przygotowują pisma procesowe, a następnie prezentują swoje argumenty podczas symulacji rozpraw sądowych. Przygotowanie wymaga od uczestników bardzo dużego nakładu pracy, wykorzystania nie tylko aktów prawnych, ale także bogatego orzecznictwa z trybunałów międzynarodowych, sądów krajowych oraz specjalistycznej literatury.

Większość zespołów najpierw rywalizuje w krajowych i regionalnych edycjach konkursu o prawo udziału w Międzynarodowej Rundzie Finałowej White & Case, które odbędą się w dniach 7-15 kwietnia 2017 roku w Waszyngtonie. Zwycięska drużyna otrzyma Puchar White & Case Jessup.