UŁ komentuje: Góra lodowa – co można w niej znaleźć?

Góra lodowa 4 razy większa od Londynu oderwała się od szelfu antarktycznego i powoli od niego odpływa. To szansa dla naukowców, by zbadać co kryje się wewnątrz obiektu nazwanego Larsen C Iceberg A68. Szczęśliwcami są Brytyjczycy, którzy pod kierownictwem dr Katrin Linse będą w lutym 2018 roku zgłębiać tajemnice tego obiektu. O tym czego można dowiedzieć się prowadząc takie badania mówi prof. Magdalena Błażewicz z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.

 

Oderwanie się lodowca zostało potwierdzone na podstawie analizy danych satelitarnych. Powierzchnia nowej góry lodowej wynosi 5800 km2. Liczba ta wydaje się ogromna, jednak daleko jej do pobicia rekordu. Największą jak dotąd górą lodową była B-15, która powstała w 2000 r. na skutek oderwania się od Lodowca Szelfowego Rossa. Jej powierzchnia wynosiła ok. 11 000 km².

- Oddzielenie się tej góry lodowej […] stworzyło badaczom, oceanologom niecodzienne zjawisko. Po raz pierwszy możemy badać systemy, które były całkowicie niedostępne, ponieważ były one przykryte grubą, kilkusetmetrową warstwą lodu. - mówi prof. Magdalena Błażewicz.

Prof. Magdalena Błażewicz, kierownik Zakładu Biologii Polarnej i Oceanobiologii od lat współpracuje z najlepszymi naukowcami, w tym z prof. Angeliką Brandt z Uniwersytetu w Hamburgu - liderem badań i kierownikiem wielu wypraw oceanobiologicznych na świecie. Prof. Błażewicz uczestniczyła, między innymi, w badaniach raf koralowych podczas stażu w Australii, dzięki współpracy z Instytutem Morskim w Bergen (Norwegia) brała udział w monitoringu Zatoki Gwinejskiej w związku z możliwością eksploatacji złóż ropy naftowej, oraz uczestniczyła w ekspedycji na Oceanie Atlantyckim w okolicach Islandii. Ważną częścią morskich badań prof. Magdaleny Błażewicz stanowią badania głębokowodne, poniżej 1 tyś m.

https://www.bas.ac.uk/media-post/scientists-to-vis....

Zdjęcia użyte w filmie są autorstwa BAS i ESA (Europejska Agencja Kosmiczna).

Redakcja: Centrum Promocji