25 września, 2017 r.

UŁ komentuje: Niemcy po wyborach

Źródło: Pixabay

Angela Merkel pozostaje na stanowisku Kanclerza Republiki Federalnej Niemiec, ale rzeczywistość polityczna naszych zachodnich sąsiadów i tak może się bardzo zmienić. Kiedy może powstać nowy rząd i czym jest dokładnie skrajna prawica AfD? – w materiale na te i inne pytania odpowiada dr Jakub Gortat.

Gorzka porażka, gorzkie zwycięstwo, pyrrusowe zwycięstwo – wybory w Niemczech oceniane są w różny, często skrajny sposób. Dr Jakub Gortat uważa, że Niemcy nie docenili zasług gospodarczych Angelii Merkel m.in. wzrostu gospodarczego, rekordowo niskiego bezrobocia, faktu że gospodarka Niemiecka jest nadal silna i konkurencyjna.

Warto przypomnieć, że blok partii chadeckich CDU/CSU uzyskał 33 proc. głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Niemczech. Drugie miejsce zajęła SPD z wynikiem 20,5 proc. Oba te bloki polityczne, tworzące w dobiegającej końca kadencji koalicyjny rząd kanclerz Angeli Merkel, zanotowały spore straty. W porównaniu z poprzednimi wyborami w 2013 roku chrześcijańscy demokraci stracili 8,5 pkt proc., a socjaldemokraci – 5,2 pkt proc.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi komentarzami ekspertów Uniwersytetu Łódzkiego na kanale naszej uczelni na portalu Youtube.com.

Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość Znamy nominowanych do nagrody im. prof. T. Kotarbińskiego