1 sierpnia, 2017 r.

UŁ komentuje: Powstanie Warszawskie

Źródło: pixabay

Mijają 73 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego. Pierwszego sierpnia 1944 r. blisko 50 tys. powstańców stanęło do walki. O tle historycznym walk w stolicy i sylwetkach wybranych powstańców opowiada prof. Przemysław Waingertner z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ.

Spór o to, czy Powstanie Warszawskie było strategicznie i politycznie dobrą decyzją trwa do dziś. Nie ma jednak wątpliwości, że sami walczący wykazali się ogromną odwagą. Wśród nich byli łodzianie lub osoby, które po wojnie w Łodzi zamieszkały na stałe. Aleksandra Skowrońska, Jan Kubiak, Aleksander Kamiński, Edward Franciszek Pfeiffer – to kluczowe postaci Powstania Warszawskiego, które związane były z Łodzią i o których dokonaniach możemy usłyszeć w materiale.

Powstanie Warszawskie nazywane jest niekiedy mianem najbardziej „polskiego” spośród wszystkich zrywów narodowo-wyzwoleńczych. Ponieważ wybuchło w wyjątkowo dramatycznych okolicznościach i jest chyba najbardziej dobitnym dowodem walki o suwerenność nawet wówczas jeżeli szanse są minimalne – komentuje Przemysław Waingertner.

Zniszczenie miasta, śmierć 200 tys. cywilów i około 20 tys. żołnierzy Państwa Polskiego. Powstanie Warszawskie pociągnęła za sobą wiele ofiar. Dwumiesięczna walka zakończyła się fiaskiem, jednak przeszła do historii jako legendarna.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi komentarzami ekspertów Uniwersytetu Łódzkiego na kanale naszej uczelni na portalu Youtube.com.

Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość Architektoniczny spacer na urodziny Łodzi