UŁ komentuje: Powstanie Warszawskie

Mijają 73 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego. Pierwszego sierpnia 1944 r. blisko 50 tys. powstańców stanęło do walki. O tle historycznym walk w stolicy i sylwetkach wybranych powstańców opowiada prof. Przemysław Waingertner z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ.

 

Spór o to, czy Powstanie Warszawskie było strategicznie i politycznie dobrą decyzją trwa do dziś. Nie ma jednak wątpliwości, że sami walczący wykazali się ogromną odwagą. Wśród nich byli łodzianie lub osoby, które po wojnie w Łodzi zamieszkały na stałe. Aleksandra Skowrońska, Jan Kubiak, Aleksander Kamiński, Edward Franciszek Pfeiffer - to kluczowe postaci Powstania Warszawskiego, które związane były z Łodzią i o których dokonaniach możemy usłyszeć w materiale.

- Powstanie Warszawskie nazywane jest niekiedy mianem najbardziej "polskiego" spośród wszystkich zrywów narodowo-wyzwoleńczych. Ponieważ wybuchło w wyjątkowo dramatycznych okolicznościach i jest chyba najbardziej dobitnym dowodem walki o suwerenność nawet wówczas jeżeli szanse są minimalne - komentuje Przemysław Waingertner.

Zniszczenie miasta, śmierć 200 tys. cywilów i około 20 tys. żołnierzy Państwa Polskiego. Powstanie Warszawskie pociągnęła za sobą wiele ofiar. Dwumiesięczna walka zakończyła się fiaskiem, jednak przeszła do historii jako legendarna.

kanale naszej uczelni na portalu Youtube.com.

Redakcja: Centrum Promocji