UŁ na „Universia”

Prorektor ds. ekonomicznych UŁ, prof. Grzegorz Urbanek, będzie reprezentował Uczelnię podczas czwartego Międzynarodowego Spotkania Rektorów "Universia". Wydarzenie odbędzie się w dniach 21-22 maja w hiszpańskiej Salamance. Weźmie w nim udział ponad 600 osób - rektorów i nauczycieli akademickich z całego świata, polityków, przedsiębiorców oraz przedstawicieli międzynarodowych instytucji.

Uczestnicy wezmą między innymi udział w dyskusjach panelowych skupionych wokół trzech głównych tematów: "Nauczanie i uczenie się w świecie cyfrowym", "Badania naukowe: paradygmat pod nadzorem?" oraz "Wkład uczelni wyższych w rozwój społeczny". W tych dniach Uniwersytet w Salamance będzie też świętował 800-lecie swojego istnienia pod hasłem "Uniwersytet, Społeczeństwo i Przyszłość". Spotkanie w Salamance poprowadzi Ana Botin, Przewodnicząca Banco Santander i dyrektor programu Universia.

- Uniwersytet Łódzki jako uczelnia, która mocno stawia na wzmacnianie relacji międzynarodowych i rozwój badawczy, nie mógł być nieobecny na tak ważnym wydarzeniu. Jesteśmy niezwykle dumni, że znajdujemy się w elitarnym gronie uczestników "Universii" i wykorzystamy tę okazję, żeby uczyć się od innych. Dodatkową radością dla mnie będzie obecność w jednym z najstarszych europejskich uniwersytetów - powiedział Prorektor UŁ ds. ekonomicznych prof. Grzegorz Urbanek.

- Zaangażowanie Santander Universidades w organizację Międzynarodowego Spotkania Rektorów w 2018 r. odzwierciedla wkład Banco Santander w rozwój szkolnictwa wyższego, uczelni oraz studentów. Spotkanie w Salamance daje możliwość zacieśnienia współpracy, wymiany wiedzy i doświadczeń oraz uhonorowania osiągnięć środowiska akademickiego. Jest również dobrą okazją do wypracowania wspólnych działań w odpowiedzi na wyzwania stojące przed uczelniami - powiedział Dyrektor programu Santander Universidades, Matías Rodríguez Inciarte.

W Polsce Santander Universidades funkcjonuje od 2011 roku i jest prowadzony przez Bank Zachodni. Jako unikalny program wsparcia szkolnictwa wyższego daje szerokie możliwości wymiany doświadczeń międzynarodowych w sieci zrzeszonych ponad 1000 uczelni na całym świecie, w tym ponad 50 z Polski. - Santander Universidades to program, który realizuje kluczową ideę wspierającą rozwój współczesnego świata: ścisłą współpracę nauki i biznesu. IV Międzynarodowe Spotkanie Rektorów w Salamance będzie wyjątkową szansą dla przedstawicieli najwyższych władz polskich uczelni do nawiązania nowych i umocnienia istniejących relacji z wiodącymi uczelniami z wielu krajów, które, jesteśmy przekonani, wpłyną na długofalową współpracę i umiędzynarodowienie polskiego środowiska akademickiego - powiedział Arkadiusz Przybył, Przewodniczący Forum Santander Universidades i Członek Zarządu Banku Zachodniego WBK.

Dyskusje prowadzone podczas IV Międzynarodowego Spotkania Rektorów "Universia" będzie można śledzić w mediach społecznościowych lub na oficjalnej stronie poświęconej wydarzeniu: www.universiasalamanca2018.com. W ramach podsumowania wydarzenia zostanie opublikowany "List z Salamanki", zawierający główne wnioski i propozycje działań w dążeniu do stworzenia uniwersytetu przyszłości oraz realizacji misji uczelni wyższych, tj. wsparcia postępu i rozwoju społecznego.

Podobnie jak poprzednie spotkania w Rio de Janeiro (Brazylia, 2014 r.), Guadalajarze (Meksyk, 2010 r.) i Sewilli (Hiszpania, 2005 r.), IV Międzynarodowe Spotkanie Rektorów "Universia" jest sponsorowane przez Banco Santander, realizujący największe inwestycje w szkolnictwo na świecie (Varkey/UNESCO-Fortune 500 Report). W programie Santander Universidades, który w Polsce prowadzi Bank Zachodni WBK, Grupa Santander współpracuje z ponad 1000 uczelniami w 21 krajach (www.santander.com/universidades) oraz z ponad 1300 uczelniami z Ameryki Łacińskiej w ramach programu Universia (www.universia.net).

Więcej informacji na: https://en.universiasalamanca2018.com/

Redakcja: Centrum Promocji