UŁ świętuje urodziny Łodzi!

Zapraszamy na wyjątkowy archi-spacer po Łodzi.

Uniwersytet Łódzki świętuje 594. urodziny Łodzi! Uczelnia włączyła się w organizację wydarzeń celebrujących jubileusz naszego miasta. W sobotę, 29 lipca o godzinie 12:00, dr inż. arch. Błażej Ciarkowski z Wydziału Filozoficzno-Historycznego zabierze mieszkańców w niezwykłą podróż śladami nowoczesnej Łodzi.

Archi-spacer śladami nowoczesnej Łodzi rozpocznie się od prawdziwej modernistycznej perełki autorstwa Wiesława Lisowskiego- siedziby zarządu Wodociągów Miejskich (ob. Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ). Następnie odwiedzimy gmach dawnej Szkoły Zgromadzenia Kupców (ob. Rektora UŁ) - pierwszy nowoczesny gmach wzniesionym na potrzeby edukacji w naszym mieście. Podążając wzdłuż ul. Narutowicza dotrzemy do pl. Dąbrowskiego, gdzie nie tylko będziemy podziwiać dzieła Józefa Kabana-Korskiego (Teatr Wielki, Sąd Okręgowy), ale także poznamy historię niezrealizowanych projektów zagospodarowania placu z okresu międzywojennego. Ostatni punkt programu stanowić będzie Nowe Centrum Łodzi. Uczestnicy spaceru poznają niezwykłą historię miejsca, które jeszcze w latach 20. XX wieku miało stać się sercem miasta. Na przestrzeni kolejnych dekad otoczenie dworca Łódź Fabryczna wzbogaciło się o budowle reprezentujące zróżnicowane nurty i style architektoniczne, od historyzmu końca XIX stulecia, poprzez międzywojenny modernizm i "wielką płytę" z czasów PRL-u, aż po nowoczesny multimodalny dworzec aspirujący do miana nowoczesnej wizytówki miasta.

Wyruszamy spod budynku starego rektoratu przy ul. Narutowicza 65 o godzinie 12:00.