UŁ w Empiku - Czy uratujemy Ziemię?

Globalne zmiany klimatu są zaliczane do kluczowych wyzwań XXI wieku. Prowadzą one do zmian w rolnictwie, zmniejszenia bądź utraty dostępu do wody pitnej, występowania nagłych zjawisk pogodowych. Czy można to jeszcze powstrzymać? Co robią rządy największych państw, a co możemy zrobić my? Wykład z cyklu "Projekt Wiedza - UŁ w Empiku" wygłosi tym razem dr Katarzyna Dośpiał-Borysiak z Katedry Systemów Politycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Zapraszamy 4 grudnia (wtorek) o godzinie 18:00 do salonu Empik w Manufakturze.

 

III wojna światowa, a klimat

Zmiany klimatyczne powodować mogą niebezpieczne dla państw zjawiska jak klęski głodu, czy migracje, zagrażając podstawowym potrzebom życiowym wspólnot lokalnych i całych narodów. W skrajnym przypadku mogą przyczynić się do destabilizacji politycznej, a nawet konfliktu międzynarodowego. Powstają więc pytania: jak powinny zachować się rządy, politycy, ale również obywatele, by zatrzymać lub co najmniej zmniejszyć skalę zmian?

Dr Katarzyna Dośpiał-Borysiak jest wykładowczynią Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Bada między innymi w jaki sposób procesy klimatyczne wpływają na sytuację międzynarodową. Można jej było posłuchać między innymi podczas ostatniego Fotofestiwalu, który poświęcony był tematyce ochrony środowiska naturalnego.

https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/34368-ul-na-fotofestiwalu-2018-video-audio UŁ na Fotofestiwalu 2018 [VIDEO, AUDIO] https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/34368-ul-na-fotofestiwalu-2018-video-audio https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/34368-ul-na-fotofestiwalu-2018-video-audio

"Projekt Wiedza" w salonie Empik to cykl comiesięcznych prelekcji z ekspertami Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w przystępny sposób opowiadają o ciekawych tematach z różnych dziedzin nauki. Obrana formuła zapewnia słuchaczom możliwość poznania wielu zagadnień z pewnego źródła, podpartych badaniami i podanych w przyjemny, popularnonaukowy sposób.

W dobie fake newsów i samozwańczych ekspertów szerzenie merytorycznych, sprawdzonych informacji staje się kluczowe. Przeciwdziałanie szkodliwym tendencjom, z jakimi zmagają się obecnie media i nauka, stanowi obowiązek każdej instytucji dysponującej specjalistami. Uniwersytet Łódzki od dłuższego czasu zapewnia prostszy dostęp do różnorodnej wiedzy za pośrednictwem publikowanych materiałów. Uczelnia coraz bardziej otwiera się na otoczenie i pomaga wszystkim zainteresowanym poszerzać swoje horyzonty, jak również weryfikować poprawność zasłyszanych informacji.

Do dyspozycji odbiorców oddaliśmy już cykl Komentarze UŁ, w którym eksperci wyjaśniają rzeczywistość lub oceniają fachowo ciekawe zjawiska. Formę komentarzowej "wiedzy w pigułce" uzupełniają poszerzone nagrania audio dla tych, którzy w wolnym czasie lubią szczegółowo zgłębiać zagadnienia z zakresu humanistyki i nauk ścisłych. Podcasty UŁ, bo o nich mowa, zawierają najciekawsze wykłady wygłaszane przez naszych naukowców i zagranicznych prelegentów.

https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/ https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/ https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji