UŁ zaczyna współpracę z Mongolią

Uniwersytet Łódzki rozpoczyna współpracę z Państwowym Uniwersytetem Mongolskim. Wniosek zgłosił Prorektor ds. współpracy krajowej i międzynarodowej UŁ, prof. Paweł Starosta. Porozumienie między uczelniami obejmować ma wymianę studentów i kadry naukowej, wspólne badania i konferencje, a także organizowanie letnich szkół uniwersyteckich. Planowane jest również utworzenie studiów w języku polskim dla studentów z Mongolii.

Mongolska uczelnia ma ponad 20 000 studentów na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Wykłada tam ponad 1000 naukowców. PUM posiada 5 wydziałów: Sztuki i Nauk, Nauk Stosowanych i Inżynierii, Biznesu, Prawa oraz Studiów Międzynarodowych i Administracji. Ma również dwa oddziały zamiejscowe - Orkhon i Zavkhan. Na stałe współpracuje z ponad 31 krajowymi jednostkami naukowymi i 2 szkołami średnimi.

- Inicjatorem podjęcia współpracy był Pan Michał Łabenda, ambasador RP w Mongolii, który przyjechał do nas na początku roku i poinformował o możliwości nawiązania kontaktu naukowego. W efekcie tych starań doszło do mojej wizyty w Ułan Bator podczas 75-lecia uczelni, tam odbyły się już konkretne rozmowy - mówi prof. Paweł Starosta, Prorektor UŁ ds. współpracy krajowej i zagranicznej.

Państwowy Uniwersytet Mongolski został założony w 1942 roku w stolicy kraju, Ułan Bator. Jest najstarszą i największą uczelnią w tym kraju. Około jedna trzecia obywateli Mongolii posiadająca wyższe wykształcenie skończyła właśnie PUM. W samym Ułan Bator mieszka prawie połowa mieszkańców kraju.

- W styczniu 2018 roku przyjedzie do nas pięcioosobowa delegacja z Ułan Bator, będziemy ustalać dokładne warunki utworzenia "polskich" grup na tamtejszym uniwersytecie. Studenci mongolscy będą przez dwa lata uczyć się u siebie w kraju intensywnie języka polskiego, po przyjeździe do Polski czeka ich jeszcze trzymiesięczny kurs dodatkowy i po nim będą kończyć studia magisterskie. Taki system współpracy może rozpocząć się od przyszłego roku akademickiego - wyjaśnia prof. Starosta.

Na Wydziale: School of Arts and Sciences prowadzona jest już nauka w języku polskim. To nie pierwszy kontakt mongolskiej uczelni ze stroną polską. 30.11. 2008r. tytuł doktora honoris causa PUM otrzymał Prezydent RP, Lech Kaczyński.