20 lutego, 2016 r.

Umberto Eco ( * 5 I 1932 † 19 II 2016 )

Umberto Eco ( * 5 I 1932  † 19 II 2016 )

Umberto Eco podczas spotkania z czytelnikami na Uniwersytecie Łódzkim, 25 maja 2015 r.

Smutna informacja nadeszła minionej nocy z Włoch. W wieku 84 lat odszedł Umberto Eco.

Zmarł w domu, w otoczeniu najbliższych. Żegnamy jeden z najtęższych umysłów naszych czasów, człowieka, którego aktywność trudno opisać w kilku słowach. Eco to wybitny uczony, łączący spójnie w swoim dorobku naukowym semiotykę, filozofię, historię, antropologię, nauki o komunikacji. Niezrównany popularyzator nauki i kultury, nieunikający współpracy z prasą, radiem i telewizją, z nowymi mediami. W pełnym znaczeniu tego słowa intelektualista i erudyta, bibliofil i znawca ksiąg. Nauczyciel i organizator akademicki, profesor wielu uniwersytetów – w Turynie, Florencji, Mediolanie, Bolonii, San Marino. Krytyk literacki i eseista. Poczytny pisarz, unieśmiertelniony „Imieniem róży” i „Wahadłem Foucaulta”, ale przecież wszystkie jego późniejsze książki, pisane aż do ostatnich chwil życia, spotykały się z żywym odzewem, inspirowały i pobudzały. Całą twórczością udowadniał, jak humanistyka potrzebna jest dniu dzisiejszemu i dzisiejszej rzeczywistości.

Wielokrotnie wyróżniany nagrodami literackimi i naukowymi, obdarzany członkostwem zwyczajnym i korespondencyjnym wielu europejskich towarzystw naukowych, był Umberto Eco doktorem honoris causa czterdziestu jeden uniwersytetów. Pierwszym z nich był Katolicki Uniwersytet w Leuven, przedostatnim, czterdziestym – Uniwersytet Łódzki. Profesor odebrał doktorat osobiście, 24 maja 2015 r., dał wykład, wziął udział w festiwalu kulturalno-naukowym Labirynt Znaków, spotkał się z liczną grupą czytelników. Emanował uśmiechem i przyjaźnią, nie odmówił nikomu autografu. Takim go zapamiętamy

Poprzednia wiadomość Absolwenci WPiA UŁ na I miejscu
Następna wiadomość II Konferencja Biotechnologiczna BioBetter