O autonomii uniwersytetu - wykład prof. Krzysztofa Pomiana

24. maja, podczas posiedzenia Senatu Uniwersytetu Łódzkiego, Doktorat Honoris Causa otrzymał prof. Krzysztof Pomian. Profesor wygłosił również niezwykle ciekawy wykład o historii i obecnej roli uczelni wyższych w Polsce i na świecie.

"Zasadniczą treścią autonomii nowożytnego uniwersytetu jest prawo decydowania o kierunku prowadzonych badań i wolność głoszenia poglądów uznanych za naukowo uzasadnione, nawet gdy przeczą, jak wyniki krytyki biblijnej, stanowisku kościołów, czy podważają, jak krytyka historyczna, mity i legendy rzekomo korzystne dla narodu bądź dla państwa."

To szalenie ważne zdanie padło podczas wykładu prof. Krzysztofa Pomiana, który podkreślił w ten sposób wartości, jakimi powinna kierować się nowoczesna uczelnia . Podczas wystąpienia, opowiadał również jak bliskie relacje łączą go z Łodzią oraz Uniwersytetem Łódzkim.

- Na mojej mapie uczuciowej, Łódź od zawsze splata się z Warszawą. Moja żona pochodzi z Łodzi. Tutaj związany byłem ze środowiskiem naukowym, kulturalnym. Prof. Kotarbiński, pierwszy rektor Uniwersytetu Łódzkiego, był nauczycielem mojego ojca, osobą kultową w naszym domu rodzinnym, później był moim nauczycielem. Z Uniwersytetem Łódzkim związany był prof. Leszek Kołakowski, mój promotor.

Więcej materiałów wideo można znaleźć na naszym kanale na portalu Youtube.com, gdzie publikujemy filmy odkrywające tajemnice świata nauki, promujemy osiągnięcia naszych naukowców, a także zamieszczamy komentarze ekspertów z Uniwersytetu Łódzkiego. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania.

Redakcja: Centrum Promocji