22 lutego, 2018 r.

Uruchamiamy spiralę życzliwości

fot. Pixabay

Uniwersytet Łódzki coraz bardziej otwiera się na otoczenie i staje integralną częścią Łodzi i regionu. Na początku stycznia br. w naszej uczelni powstało Centrum Innowacji Społecznych (CEIN). W jednym miejscu została zebrana, rozproszona dotąd na różnych wydziałach, energia wielu osób od lat aktywnie działających w obszarze społecznym.

Jedną z flagowych inicjatyw Centrum jest Skrzynka Domni –Bezdomni. Fizycznie skrzynka mieści się na Placu Barlickiego („Zielony Rynek”) w Łodzi, w jednym z pawilonów handlowych. Na skrzynkę składa się 10 kartek z potrzebami osób bezdomnych i 10 skrytek, z których każda zamykana jest na osobną kłódkę. Klucze do nich ma tylko wolontariusz i osoba bezdomna, potrzebująca pomocy. W skrytki można wrzucać dary, a te które się nie mieszczą przekazać wolontariuszowi –opiekunowi skrytki. W ten sposób pomagający za pośrednictwem Skrzynki Domni – Bezdomni ma pewność, że przekazywane wsparcie trafia bezpośrednio do osoby bez domu oraz odpowiada jej realnym potrzebom.

Celem projektu Skrzynka Domni—Bezdomni jest pomoc w realizacji podstawowych potrzeb osób bez domu, a co za tym idzie, ułatwienie im wychodzenia z bezdomności. Skrzynka stanowi również „łącznik” pomiędzy między tymi, którzy mają i chcą się dzielić, a osobami, które potrzebują i odważyłi się o coś poprosić. Stąd nazwa "Domni-Bezdomni".

Skrzynka działa w Łodzi od 2015 r. Jest to lokalna adaptacja projektu autorstwa absolwentki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Eugenii Wasylczenko, stanowiący efekt jej pracy licencjackiej pt. „Każdy może trafić na ulicę”, zrealizowanej w pracowni Krzysztofa Wodiczko. Pomysł został przeniesiony na grunt łódzki przez Łódzkie Partnerstwo Pomocy w sytuacji Wykluczenia i Bezdomności (ŁPP) ramach I Pilotażu Rewitalizacji. Półtora roku temu w akcję włączył się Uniwersytet Łódzki, który pomógł ją reaktywować.

Kto zgłasza się po pomoc? Osoby przebywające w schroniskach dla bezdomnych, pustostanach, a nawet rodzice z dziećmi, którzy otrzymali niewyposażone mieszkania socjalne.

Potrzeby są różne, jak sytuacja ludzi, w której się znajdują. W skrzynkach znajdują się prośby o przybory toaletowe i higieniczne, lekarstwa, artykuły spożywcze, ubrania, buty, wyposażenie kuchni, sprzęt AGD czy meble.

Korzyści, jakie niesie inicjatywa Skrzynka „Domni –Bezdomni”, najlepiej przedstawią wolontariusze bezpośrednio współpracujący z osobami bezdomnymi – Uczestnikami Skrzynki:

- Udaje nam się zaktywizować osoby bezdomne do podejmowania aktywności, gdyż ich zadaniem jest systematyczne opróżnianie swojej skrytki. Skrzynka pozwala im poznać oraz uświadomić swoje potrzeby. Zaangażowanie wolontariuszy i ofiarodawców przyczynia się do odzyskiwania wiary w ludzi, zwłaszcza wśród bezdomnych, którzy kiedyś poważnie się na nich zawiedli – wolontariuszka Marta

- Dzięki skrzynce Pan Adam wreszcie miał pewność, że będzie mógł coś zjeść następnego dnia, bez problemu mógł skorzystać ze środków higienicznych i w zimne noce w aucie nie marzł. Pani Paulina może stworzyć dom dla swoich synów, by mieli przestrzeń do nauki i zabawy, otrzymała cały komplet mebli do nowego mieszkania socjalnego, po trudach życia i tego jak złych ludzi spotkała na swojej drodze, wreszcie może odetchnąć i zbudować nowy dom dla siebie i swojej rodziny – wolontariuszka Klaudyna.

- Skrzynka jest swoistą „pomocą w niesieniu pomocy”, zakładając, że ludzie chcą pomagać drugiemu, tylko nieraz nie mają pomysłu na to, jak się do tego zabrać – podsumowuje dr Małgorzata Kostrzyńska, opiekun projektu.

Więcej informacji o Skrzynce i dane kontaktowe dla osób zainteresowanych wolontariatem znajdują się na stronie Centrum Innowacji Społecznych UŁ:

Materiał źródłowy: CEIN UŁ

Redakcja: Centrum Promocji