Wielka Lekcja Geografii 2017

Już 17 listopada w Auli Czerwonej Wydziału Prawa i Administracji UŁ odbędzie się Wielka Lekcja Geografii. Tematem lekcji będą Wybrzeża Świata. Wydarzenie to jest częścią 19 edycji Explorers Festival.

Uczestnicy będą mogli wysłuchać opowieści z dalekiego Spitsbergenu, przejść się szlakiem przyrody, kultury i tradycji przez Wybrzeża Południowobałtyckie, poznać miejsca starcia żywiołów. Ostatnia podróż ku wiedzy zaprowadzi nas w miejsca, gdzie ląd spotyka się z oceanem.

Współorganizatorem Wielkiej Lekcji Geografii jest Uniwersytet Łódzki. Uczelnię będą reprezentować: prof. Piotr Czubla oraz dr Elżbieta Papińska. Podczas spotkania podzielą się oni swoją ekspercką wiedzą i podróżniczymi doświadczeniami.

Wybrzeża - miejsca starcia żywiołów to tytuł wykładu prof. Piotra Czubli. Podczas prezentacji przedstawione zostaną różnorodne typy wybrzeży ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Omówione zostaną procesy morfodynamiczne zachodzące w strefie brzegowej mórz oraz czynniki wpływające na ich przebieg. Zaprezentowane zostaną zmiany przebiegu linii brzegowej i przedyskutowane metody ochrony wybrzeży niskich i wysokich. Prof. Piotr Czubla jest wykładowcą w Instytucie Nauk o Ziemi UŁ. Zajmuje się on geologią czwartorzędową, paleografią, petroarcheologią i zagrożeniami geologicznymi.

Dr Elżbieta Papińska opowie o miejscach, gdzie ląd spotyka się z oceanem. Słuchacze udadzą się w wirtualną podróż po wielu zakątkach sześciu kontynentów, charakteryzujących się najpiękniejszymi wybrzeżami. Ich piękno zostanie ukazane na autorskich fotografiach wykonanych podczas wielu podróży, zarówno od strony lądu jak i oceanu. Wykład Tam gdzie ląd spotyka się z oceanem może stać się wspaniałą inspiracją do podróżowania. Dr Elżbieta Papińska jest pracownikiem Katedry Geografii Fizycznej UŁ. Jej zakres zainteresowań to geografia fizyczna kompleksowa, ekofizjografia i geoturystyka.

Redakcja: Centrum Promocji