8 listopada, 2017 r.

Wielka Lekcja Geografii 2017

殴r贸d艂o: Pixabay

Ju偶 17 listopada w Auli Czerwonej Wydzia艂u Prawa i Administracji U艁 odb臋dzie si臋 Wielka Lekcja Geografii. Tematem lekcji b臋d膮 Wybrze偶a 艢wiata. Wydarzenie to jest cz臋艣ci膮 19 edycji Explorers Festival.

Uczestnicy b臋d膮 mogli wys艂ucha膰 opowie艣ci z dalekiego Spitsbergenu, przej艣膰 si臋 szlakiem przyrody, kultury i tradycji przez Wybrze偶a Po艂udniowoba艂tyckie, pozna膰 miejsca starcia 偶ywio艂贸w. Ostatnia podr贸偶 ku wiedzy zaprowadzi nas w miejsca, gdzie l膮d spotyka si臋 z oceanem.

Wsp贸艂organizatorem Wielkiej Lekcji Geografii jest Uniwersytet 艁贸dzki. Uczelni臋 b臋d膮 reprezentowa膰: prof. Piotr Czubla oraz dr El偶bieta Papi艅ska. Podczas spotkania podziel膮 si臋 oni swoj膮 eksperck膮 wiedz膮 i podr贸偶niczymi do艣wiadczeniami.

Wybrze偶a 鈥 miejsca starcia 偶ywio艂贸w to tytu艂 wyk艂adu prof. Piotra Czubli. Podczas prezentacji przedstawione zostan膮 r贸偶norodne typy wybrze偶y ze szczeg贸lnym uwzgl臋dnieniem Polski. Om贸wione zostan膮 procesy morfodynamiczne zachodz膮ce w strefie brzegowej m贸rz oraz czynniki wp艂ywaj膮ce na ich przebieg. Zaprezentowane zostan膮 zmiany przebiegu linii brzegowej i przedyskutowane metody ochrony wybrze偶y niskich i wysokich. Prof. Piotr Czubla jest wyk艂adowc膮 w Instytucie Nauk o Ziemi U艁. Zajmuje si臋 on geologi膮 czwartorz臋dow膮, paleografi膮, petroarcheologi膮 i zagro偶eniami geologicznymi.

Dr El偶bieta Papi艅ska opowie o miejscach, gdzie l膮d spotyka si臋 z oceanem. S艂uchacze udadz膮 si臋 w wirtualn膮 podr贸偶 po wielu zak膮tkach sze艣ciu kontynent贸w, charakteryzuj膮cych si臋 najpi臋kniejszymi wybrze偶ami. Ich pi臋kno zostanie ukazane na autorskich fotografiach wykonanych podczas wielu podr贸偶y, zar贸wno od strony l膮du jak i oceanu. Wyk艂ad Tam gdzie l膮d spotyka si臋 z oceanem mo偶e sta膰 si臋 wspania艂膮 inspiracj膮 do podr贸偶owania. Dr El偶bieta Papi艅ska jest pracownikiem Katedry Geografii Fizycznej U艁. Jej zakres zainteresowa艅 to geografia fizyczna kompleksowa, ekofizjografia i geoturystyka.

Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomo艣膰 U艁 i KiG razem dla polskiej gospodarki