Wystawa NAD-Q-KŁA

NAD-Q-KŁA, czyli wariacje na temat nadmarionety, to wystawa organizowana przez studentów kierunku produkcja teatralna i organizacja widowisk kulturalnych UŁ. Inspiracją do jej stworzenia były rozważania na temat roli aktora w teatrze oraz możliwości zastąpienia go innym tworem. Pracy towarzyszyły szczególnie dwa zagadnienia - koncept nadmarionety oraz teatr cieni.

"Nadmarioneta" to termin powołany do życia w 1905 roku przez jednego z reformatorów teatru, E. G. Craiga, który opisuje figurę grającą na scenie zamiast człowieka. Prezentowane na wystawie instalacje są próbą odpowiedzenia na pytanie, jak dzisiaj mogłyby wyglądać tytułowe kukły, gdyby były wykorzystywane przez współczesnych twórców. Wskazówką w działaniu z samą formą "eksponatów" był teatr cieni - różnorodne wykorzystanie światła i mroku.

Wernisaż odbędzie się 25 maja o godz. 12:30 w sali 12 Wydziału Filologicznego UŁ.