15 marca, 2018 r.

Wznowienie szkoleń z e-learningu

fot. pixabay

E-edukacja (e-learning) to wspieranie procesu kształcenia nowoczesnymi technologiami informacyjnymi. Ze względu na przemiany i niezwykle szybki przyrost wiedzy, staje się konieczne powszechne kształcenie, niezależne od miejsca, w którym znajduje się każdy z nas. Komisja ds. Doskonalenia Dydaktyki UŁ wychodzi naprzeciw tym potrzebom, organizując szkolenia „Moodle w e-learningu akademickim: Narzędzia i techniki”.

2-dniowe szkolenie z zakresu e-learningu, przygotowujące do samodzielnego zaprojektowania na platformie Moodle kursu wspomagającego prowadzenie zajęć dydaktycznych odbędzie się w dwóch terminach:

1) 19 i 26. marca w godz. 9:00-14:00
2) 12 i 19. kwietnia w godz. 9:00-14:00

Program szkolenia jest dostępny tutaj.

Studenci – dlaczego warto uczyć się zdalnie?

• Elastyczność – każda osoba uczy się we własnym tempie, w dogodnym dla siebie miejscu i czasie.
  • Dostępność – wystarczy dowolne urządzenie z dostępem do sieci WWW, by móc się uczyć.
  • Różnorodność – przygotowane do nauki materiały są zwykle multimedialne i interaktywne, oddziałują więc na różne zmysły, ułatwiając w ten sposób naukę.
  • Sieć kontaktów – platforma edukacyjna to miejsce, gdzie dostępne są różnorodne narzędzia komunikacyjne (czat, wideoczat, forum, wirtualna tablica). Dzięki nim można swobodnie komunikować się z koleżankami i kolegami z grupy.

Nauczyciele akademiccy – dlaczego warto kształcić zdalnie?

• Zarządzanie wiedzą – opracowane i umieszczone na platformie edukacyjnej materiały można wykorzystywać w różnorodny sposób, udostępniać od ręki wielu studentom, bez konieczności kopiowania (chronimy środowisko!) czy wysyłania plików e-mailem do wielu osób.
  • Różnorodność materiałów edukacyjnych – wiedzę i kompetencje można kształtować za pomocą różnych typów materiałów, np. aktywizować studentów możemy za pomocą: dyskusji na forum; wykonywania zadań grupowych/projektów w specjalnie przygotowanej, wydzielonej przestrzeni na platformie; testów do samoewaluacji.
  • Systematyzacja materiałów edukacyjnych – przygotowanie zasobów edukacyjnych do e-learningu wymaga uporządkowania i nadania im odpowiedniej struktury, a więc systematyzuje pracę dydaktyczną.
  • Możliwość bieżącego nadzoru nad przebiegiem nauki – niezależnie od miejsca i czasu! Dzięki narzędziom znajdującym się na platformie zawsze wiemy, kto i kiedy sięga po materiały edukacyjne, jaki osiągnął wynik z testu itd.
  • Możliwość stałej aktywizacji studentów – dzięki narzędziom do komunikacji możemy na bieżąco porozumiewać się z naszymi studentami, wspierać ich i motywować do nauki.
  • Korzystniejsze rozliczanie naszej pracy podczas prowadzenia zajęć e-learningowych na UŁ – jeżeli dziekan naszego wydziału wyrazi zgodę na prowadzenie zajęć w tej formule, zyskujemy przelicznik większy niż 1 (od 1 do 2).

Prosimy o zapisywanie się poprzez formularz dostępny w zakładce Dla pracownika -> Szkolenia (Terminarz, dostępne kursy z rejestracją).

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, jednak liczba miejsc ograniczona. W przypadku rezygnacji z udziału niezbędne jest poinformowanie organizatora (noweksztalcenie@uni.lodz.pl) najpóźniej trzy dni przed rozpoczęciem szkolenia – tak, aby umożliwić uczestnictwo innym osobom. Udział w 2-dniowym pełnym szkoleniu zostanie potwierdzony odpowiednim dokumentem.

Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość Dobra nauka: W walce z Alzheimerem