Zdolni uczniowie, świetnymi studentami - sukces programu UŁ!

Mamy pierwszych studentów, którzy zaczęli naukę na UŁ, dzięki uczestnictwu w programie "Zdolny uczeń, świetny student". Już w pierwszej edycji projektu udało nam się wyłowić talenty ze szkół w województwie łódzkim. W tym toku również będziemy zachęcać uzdolnionych młodych ludzi do odwiedzania Uczelni i rozwijania swoich pasji, jeszcze przed rozpoczęciem studiów.

 

Szansa na odnalezienie własnej drogi

Tegoroczna - druga - edycja programu cieszy się ogromnym zainteresowaniem - zgłosiło się do niej już dwa razy więcej uczniów niż w roku poprzednim. Czego mogą się spodziewać? Oddajemy głos naszym nowym studentom.

Dla części uczniów projekt jest szansą na ukierunkowanie swoich zainteresowań, o czym przekonała się Karolina Kołodziejczak, obecnie studentka Wydziału Zarządzania na kierunku Przedsiębiorczość i zarządzanie innowacjami.

- O programie "Zdolny uczeń - świetny student" dowiedziałam się dzięki mojej nauczycielce od języka polskiego. Przez całe liceum tak naprawdę nie miałam na siebie pomysłu i nie wiedziałam co chcę robić w życiu - mówi uczestniczka pierwszej edycji programu. Moim głównym celem było znalezienie własnej drogi lub jej kierunku oraz sprawdzenie czy zakres realizacji projektu, który wybrałam mnie zainteresuje. Mój wybór padł na tematykę dotycząca marketingu. Uczestniczyłam w ćwiczeniach prowadzonych na Wydziale Zarządzania wraz z innymi studentami. Stworzyłam również ankietę, która przeprowadziłam we własnej szkole i na jej podstawie badałam wpływ poszczególnych influencerów na instagramie.

To także okazja do realizowania zainteresowań badawczych. Jeden z uczestników - Michał Polewiak - badania realizował na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym.

- Do udziału w tym przedsięwzięciu skłoniła mnie chęć rozwijania swoich zainteresowań naukowych. Pod auspicjami dr Magdaleny Ślebockiej przeprowadziłem badania z zakresu optymalizacji podatkowej w krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu programowi mogłem również wziąć udział w I Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej z cyklu Badania Młodych Naukowców "Wiedza - Inspiracja - Pasja", na której to zaprezentowałem wyniki swoich badań. Doświadczenia jakie wyniosłem z tego programu skłoniły mnie do rozpoczęcia studiów na kierunku Finanse i Rachunkowość na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. - wyjaśnia.

Partnerstwo, zaangażowanie, pasja

Możliwość realizowania pasji, inspirujące spotkania, rozwój - to wszystko oferuje UŁ wyróżniającym się uczniom szkół ponadgimnazjalnych. Projekt opiera się na zindywidualizowanej współpracy pracowników naukowych z uczniami szkół ponadgimnazjalnych.

Jak wyjaśnia prof. Tomasz Cieślak, Prorektor ds. studenckich, program "Zdolny uczeń - świetny student" powstał dwa lata temu jako metoda na oswojenie młodych zdolnych ludzi z rygorami akademickimi oraz z samą przestrzenią uczelni, tak by zachęcić ambitnych, mających sprecyzowane zainteresowania uczniów do rozwoju ich pasji: jeszcze przed maturą - i po niej, na studiach.

- Zależało nam na zachowaniu jak największej elastyczności w budowaniu współpracy między uczniami szkół średnich i pracownikami Uniwersytetu. Zaowocowało to świetnym najczęściej porozumieniem wykładowców i młodzieży, budowanym w sposób partnerski i zindywidualizowany. Uczniowie znaleźli prawdziwych, zaangażowanych opiekunów naukowych. Często do tych mini zespołów dołączają też nauczyciele liceów i techników. Pomagamy młodym ludziom w ich pierwszych badaniach, udostępniając sale wykładowe, aparaturę i biblioteki. Tak zaczynają swoją akademicką przygodę: opracowują referaty konferencyjne i artykuły, uczestniczą w zajęciach i zebraniach naukowych, eksperymentują w profesjonalnych laboratoriach. Odczarowaliśmy studiowanie. Pokazaliśmy, że Uniwersytet Łódzki jest dynamiczną i nowoczesną uczelnią. - dodaje prof. Cieślak.

W poprzednim roku akademickim z programu na naszej uczelni skorzystało 69 uczniów z wielu szkół regionu łódzkiego. W ramach współpracy Uniwersytet Łódzki podpisał 19 umów ze szkołami, a program został bardzo dobrze oceniony przez uczestników oraz nauczycieli.

Redakcja: Centrum Promocji UŁ