Studia doktoranckie: Wydział Filozoficzno-Historyczny

Kierownik: prof. Przemysław Waingertner
Kontakt: (42) 635-61-80, wajn@op.pl

Opis studi├│w

Wydzia┼é Filozoficzno-Historyczny prowadzi dwa rodzaje czteroletnich studi├│w III stopnia, wspomagaj─ůce m┼éodych humanist├│w w uzyskaniu szlif├│w doktorskich, spe┼éniaj─ůce najwy┼╝ej postawione wymagania i odpowiadaj─ůce na wyzwania, kt├│re stawia dzisiejsza intelektualistyka. Ich zasadniczym zadaniem, poza warunkowaniem prawid┼éowej drogi do doktoratu jest dostarczenie kontekst├│w i umiej─Ötno┼Ťci analizy wiedzy, potrzebnych ka┼╝demu, kto po zako┼äczeniu studi├│w magisterskich decyduje si─Ö nie schodzi─ç ze ┼Ťcie┼╝ki naukowej.

Jak ┼╝adne inne, ucz─ů prowadzenia interdyscyplinarnych bada┼ä, krytycznego my┼Ťlenia, planowania i samooceny w┼éasnego rozwoju intelektualnego, uczestnictwa w zespo┼éowych projektach badawczych, komunikacji profesjonalnej i intelektualnej. Wymagaj─ů i wsp├│┼étworz─ů postaw─Ö otwarto┼Ťci na s─ůdy i opinie inne ni┼╝ w┼éasne oraz gotowo┼Ť─ç do dyskusji w zgodzie z zasadami tolerancji.

Wbrew powszechnemu trendowi, celem studi├│w nie jest przysparzanie krajowi jak najwi─Ökszej liczby doktor├│w, a tworzenie oryginalnego wk┼éadu ÔÇô razem z pp. doktorantami; polska kultura i nauka musi si─Ö wci─ů┼╝ rozwija─ç, niezale┼╝nie od warunk├│w, a XXI w. oferuje nauce ogromn─ů ilo┼Ť─ç nieznanych dot─ůd mo┼╝liwo┼Ťci i narz─Ödzi badawczych. Zamiast stosowa─ç reklamowe triki, wolimy d─ů┼╝y─ç do prawdy, a naszych student├│w uczy─ç tak, by ÔÇô samodzielni intelektualnie i ┼╝yciowo, dojrzali naukowo ÔÇô byli w┼éadni umiej─Ötnie pokierowa─ç swoim rozwojem i dalszym ┼╝yciem.

• STUDIA DOKTORANCKIE NAUK HUMANISTYCZNYCH

Prowadzone przez WF-H dla 4 dyscyplin: filozofii, historii, archeologii oraz etnologii z antropologi─ů kulturow─ů.

• INTERDYSCYPLINARNE HUMANISTYCZNE STUDIA DOKTORANCKIE

Prowadzone przez WF-H U┼ü i WSMiP U┼ü dla 5 dyscyplin: etnologii z antropologi─ů, filozofii, historii, politologii i studi├│w mi─Ödzynarodowych.

Obie formu┼éy dzia┼éaj─ů niezale┼╝nie, przy czym SDNH, nastawione s─ů na edukowanie doktorskie w zakresie g┼é├│wnych, wybranych dyscyplin (co nie oznacza, ┼╝e stroni─ů od uj─Ö─ç mi─Ödzydziedzinowych), natomiast IHSD, unikatowe w skali uczelni i wprowadzone w poprzedniej ods┼éonie projektem wsp├│┼éfinansowanym przez UE, s─ů z definicji nakierowane na ┼é─ůczenie r├│┼╝nych p├│l badawczych, dyscyplin i nauk.

Pp. doktoranci obojga studi├│w bior─ů udzia┼é w pracach badawczych i seminaryjnych, samodzielnych przedsi─Öwzi─Öciach, podejmowanych w zwi─ůzku z tematyk─ů zaj─Ö─ç seminari├│w doktorskich (uczestnictwo w konferencjach, sesjach, sympozjach itp.) oraz zaj─Öciach dydaktycznych i praktykach ÔÇô celem jest uzyskanie wysokiego poziomu interdyscyplinarnej wiedzy i umiej─Ötno┼Ťci warsztatowych.

Zaj─Öcia s─ů z definicji r├│┼╝norodne. Na SDNH istnieje kanon obowi─ůzkowy oraz znaczne mo┼╝liwo┼Ťci wyboru zaj─Ö─ç uzupe┼éniaj─ůcych. W formule IHSD kszta┼écenie odbywa si─Ö w ramach dziesi─Öciu blok├│w tematycznych, dobranych indywidualnie w konsultacji tutorskiej z opiekunem/promotorem rozprawy (j─Özykoznawstwo, literaturoznawstwo i kulturoznawstwo, historia Europy, filozofia, historia Polski, etyka, badania genderowe, polityka w regionach, mi─Ödzynarodowe stosunki polityczne, studia europejskie). Zaj─Öcia prowadz─ů, w obu przypadkach, najlepiej przygotowani naukowcy, niezale┼╝nie od wieku utytu┼éowani i prowadz─ůcy aktywne badania.

W obu formułach procedurę przyjęcia przeprowadza się wobec komisji rekrutacyjnych, przy czym o przyjęciu decyduje lista rankingowa tworzona na podstawie wyników rozmowy kwalifikacyjnej i przedłożonych dokumentów.

WF-H pozwala na komfortowe i nowoczesne prowadzenie studi├│w III0 dzi─Öki zmodernizowanej infrastrukturze, umo┼╝liwiaj─ůcej prac─Ö z najnowszymi technikami multimedialnymi, ale przede wszystkim dzi─Öki blisko┼Ťci ┼Ťwietnie wyposa┼╝onych bibliotek, zw┼éaszcza wydzia┼éowych oraz Biblioteki Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego. BU┼ü od dziesi─Öcioleci ju┼╝ uzupe┼énia, staraniami w┼éasnymi i ┼é├│dzkich humanist├│w, swoje imponuj─ůce zbiory, powi─Ökszane wydatnie nadal. Dodatkowym atutem jest coraz wi─Öksza dost─Öpno┼Ť─ç, w tym z komputer├│w domowych student├│w, wa┼╝nych baz publikacji ksi─ů┼╝kowych i czasopism (JSTOR, Sage, Wiley & Blackwell itp.).

Biblioteka Instytutu Historii U┼ü zawiera oko┼éo 91 000 wolumin├│w, Biblioteka Instytutu Filozofii ponad 21 000, Biblioteka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej 17 000, Biblioteka Instytutu Archeologii 19 000. Instytut Archeologii posiada, ci─ůgle wzbogacan─ů pracami wykopaliskowymi, kolekcj─Ö zabytk├│w archeologicznych, w tym wielu wci─ů┼╝ nieopublikowanych, a tak┼╝e pracowni─Ö ceramiczn─ů i konserwacji metali oraz dwie stacje terenowe.