Studia doktoranckie: Wydzia艂 Nauk Geograficznych

Powr贸t

Studia doktoranckie na stronie internetowej Wydzia艂u Nauk Geograficznych.

• 4-letnie stacjonarne studia doktoranckie nauk geograficznych

Kierownik: dr hab. Agnieszka Podstawczy艅ska, prof. nadzw.
Kontakt: 42 665-59-59, apodstaw@gmail.com

Opis studi贸w

STACJONARNE STUDIA DOKTORANCKIE NAUK GEOGRAFICZNYCH

Studia doktoranckie na Wydziale Nauk Geograficznych prowadzone s膮 w trybie dziennym. Program studi贸w przewiduje obecnie 456 godzin zaj臋膰.

Tematyka prac doktorskich dotyczy: geografii spo艂eczno-ekonomicznej, geografii fizycznej, turystyki, gospodarki przestrzennej i dydaktyki geografii. Promotorami prac doktorskich mog膮 by膰 samodzielni pracownicy naukowi reprezentuj膮cy specjalno艣ci naukowe w zakresie:

• geografii fizycznej: geologii i geomorfologii czwartorz臋du, paleogeografii czwartorz臋du, geomorfologii, hydrologii, meteorologii i klimatologii, geografii fizycznej kompleksowej, geomonitoringu.;
  • geografii spo艂eczno-ekonomicznej: geografii osadnictwa, geografii miast, geografii wsi, geografii spo艂ecznej, geografii ludno艣ci, geografii politycznej, geografii historycznej, geografii religii, geografii kultury, geografii regionalnej, geografii turyzmu, archeologii przemys艂owej, geografii przemys艂u;
  • turystyki, rekreacji, hotelarstwa;
  • gospodarki przestrzennej, planowania przestrzennego, samorz膮du terytorialnego;
  • dydaktyki geografii;
  • geoinformacji.

W艣r贸d samodzielnych pracownik贸w naukowych, adiunkt贸w i asystent贸w s膮 absolwenci innych kierunk贸w studi贸w (ekonomii, socjologii, architektury, matematyki, fizyki). Pozwala to na prowadzenie bada艅 i prac doktorskich o tematyce interdyscyplinarnej.

W艣r贸d kadry prowadz膮cej prace doktorskie s膮 osoby maj膮ce znacz膮ce do艣wiadczenie praktyczne nabyte we wsp贸艂pracy z instytucjami zwi膮zanymi m.in. z gospodark膮 wodn膮, ochron膮 艣rodowiska, planowaniem przestrzennym, turystyk膮 i rekreacj膮, edukacj膮.

Zaplecze badawcze

Wydzia艂 wyr贸偶nia si臋 bardzo dobrymi warunkami lokalowymi oraz dobrym zapleczem badawczo-naukowym i dydaktycznym obejmuj膮cym m.in.: laboratoria i pracownie (kartograficzna, geologiczna, geomorfologiczno-gleboznawcza fizyczna). Na WNG dost臋pne dla doktorant贸w jest kilka pracowni komputerowych wyposa偶onych w nowoczesne oprogramowanie (m.in. MapInfo, ArcGis, program statystyczny SPSS, ArcMap licencja SITE). Na potrzeby badawcze doktorant贸w wykorzystywane mog膮 by膰 stacje meteorologiczne, oraz Stacja Przyrodnicza U艁 w Spale. Baz臋 obserwacyjn膮 bada艅 klimatologicznych i meteorologicznych stanowi膮 stacjonarne i przeno艣ne stacje pomiarowe. W 艁odzi na masztach budynk贸w przy ul. Narutowicza 88 (Fot.) i Lipowej 81 znajduj膮 si臋 2 systemy do pomiar贸w bilansu cieplnego miast oraz wymiany powierzchniowej gaz贸w cieplarnianych. Wyposa偶enie tych punkt贸w stanowi膮: anemometry akustyczne (RMYoung81000), analizatory gazowe (KH20/Li7500), bilansomierze (CNR10) oraz standardowe czujniki meteorologiczne (temperatury, wilgotno艣ci, pr臋dko艣ci i kierunku wiatru itp.). S膮 pierwsze i jak do tej pory jedyne w Polsce systemy pomiaru bilansu cieplnego miast w艂膮czone do mi臋dzynarodowej sieci Urban Flux Network (http://www.geog.ubc.ca/urbanflux/).Podobne konfiguracje czujnik贸w tworz膮 dwie terenowe stacje pomiarowe wymiany powierzchniowej gaz贸w cieplarnianych: w Annos艂awiu (niedaleko Rawy Mazowieckiej) i w Kopytkowie (Biebrza艅ski Park Narodowy) (Fot.). W drugim punkcie zamontowano r贸wnie偶 jedyny w Polsce analizator gazowy Li7700 umo偶liwiaj膮cy pomiar strumienia turbulencyjnego metanu. Opr贸cz pomiar贸w mikro-meteorologicznych Katedra Meteorologii i Klimatologii prowadzi badania nad zmianami i zmienno艣ci膮 klimatu oraz scenariuszami przysz艂ych zmian klimatycznych. Wykorzystywany jest w tym celu mezoskalowy numeryczny model atmosfery WRF dzia艂aj膮cy na serwerze IBM x3850 M2 z macierz膮 dyskow膮 dzia艂aj膮cy systemie Linux, stanowi膮cy 鈥瀕abolatorium numeryczne鈥.

Absolwenci studi贸w doktoranckich mog膮 podejmowa膰 prac臋 w plac贸wkach naukowych i instytutach badawczych, wy偶szych uczelniach, wy偶szych szczeblach administracji pa艅stwowej i samorz膮dowej.

Doktoranci WNG licznie pozyskuj膮 granty naukowe i s膮 ich wykonawcami m.in. grant贸w NCN, DRiM i Turyzm dla Regionu.