Studia doktoranckie: Wydział Nauk Geograficznych

Powr├│t

Studia doktoranckie na stronie internetowej Wydziału Nauk Geograficznych.

• 4-letnie stacjonarne studia doktoranckie nauk geograficznych

Kierownik: dr hab. Agnieszka Podstawczyńska, prof. nadzw.
Kontakt: 42 665-59-59, apodstaw@gmail.com

Opis studi├│w

STACJONARNE STUDIA DOKTORANCKIE NAUK GEOGRAFICZNYCH

Studia doktoranckie na Wydziale Nauk Geograficznych prowadzone s─ů w trybie dziennym. Program studi├│w przewiduje obecnie 456 godzin zaj─Ö─ç.

Tematyka prac doktorskich dotyczy: geografii spo┼éeczno-ekonomicznej, geografii fizycznej, turystyki, gospodarki przestrzennej i dydaktyki geografii. Promotorami prac doktorskich mog─ů by─ç samodzielni pracownicy naukowi reprezentuj─ůcy specjalno┼Ťci naukowe w zakresie:

• geografii fizycznej: geologii i geomorfologii czwartorz─Ödu, paleogeografii czwartorz─Ödu, geomorfologii, hydrologii, meteorologii i klimatologii, geografii fizycznej kompleksowej, geomonitoringu.;
  • geografii spo┼éeczno-ekonomicznej: geografii osadnictwa, geografii miast, geografii wsi, geografii spo┼éecznej, geografii ludno┼Ťci, geografii politycznej, geografii historycznej, geografii religii, geografii kultury, geografii regionalnej, geografii turyzmu, archeologii przemys┼éowej, geografii przemys┼éu;
  • turystyki, rekreacji, hotelarstwa;
  • gospodarki przestrzennej, planowania przestrzennego, samorz─ůdu terytorialnego;
  • dydaktyki geografii;
  • geoinformacji.

W┼Ťr├│d samodzielnych pracownik├│w naukowych, adiunkt├│w i asystent├│w s─ů absolwenci innych kierunk├│w studi├│w (ekonomii, socjologii, architektury, matematyki, fizyki). Pozwala to na prowadzenie bada┼ä i prac doktorskich o tematyce interdyscyplinarnej.

W┼Ťr├│d kadry prowadz─ůcej prace doktorskie s─ů osoby maj─ůce znacz─ůce do┼Ťwiadczenie praktyczne nabyte we wsp├│┼épracy z instytucjami zwi─ůzanymi m.in. z gospodark─ů wodn─ů, ochron─ů ┼Ťrodowiska, planowaniem przestrzennym, turystyk─ů i rekreacj─ů, edukacj─ů.

Zaplecze badawcze

Wydzia┼é wyr├│┼╝nia si─Ö bardzo dobrymi warunkami lokalowymi oraz dobrym zapleczem badawczo-naukowym i dydaktycznym obejmuj─ůcym m.in.: laboratoria i pracownie (kartograficzna, geologiczna, geomorfologiczno-gleboznawcza fizyczna). Na WNG dost─Öpne dla doktorant├│w jest kilka pracowni komputerowych wyposa┼╝onych w nowoczesne oprogramowanie (m.in. MapInfo, ArcGis, program statystyczny SPSS, ArcMap licencja SITE). Na potrzeby badawcze doktorant├│w wykorzystywane mog─ů by─ç stacje meteorologiczne, oraz Stacja Przyrodnicza U┼ü w Spale. Baz─Ö obserwacyjn─ů bada┼ä klimatologicznych i meteorologicznych stanowi─ů stacjonarne i przeno┼Ťne stacje pomiarowe. W ┼üodzi na masztach budynk├│w przy ul. Narutowicza 88 (Fot.) i Lipowej 81 znajduj─ů si─Ö 2 systemy do pomiar├│w bilansu cieplnego miast oraz wymiany powierzchniowej gaz├│w cieplarnianych. Wyposa┼╝enie tych punkt├│w stanowi─ů: anemometry akustyczne (RMYoung81000), analizatory gazowe (KH20/Li7500), bilansomierze (CNR10) oraz standardowe czujniki meteorologiczne (temperatury, wilgotno┼Ťci, pr─Ödko┼Ťci i kierunku wiatru itp.). S─ů pierwsze i jak do tej pory jedyne w Polsce systemy pomiaru bilansu cieplnego miast w┼é─ůczone do mi─Ödzynarodowej sieci Urban Flux Network (http://www.geog.ubc.ca/urbanflux/).Podobne konfiguracje czujnik├│w tworz─ů dwie terenowe stacje pomiarowe wymiany powierzchniowej gaz├│w cieplarnianych: w Annos┼éawiu (niedaleko Rawy Mazowieckiej) i w Kopytkowie (Biebrza┼äski Park Narodowy) (Fot.). W drugim punkcie zamontowano r├│wnie┼╝ jedyny w Polsce analizator gazowy Li7700 umo┼╝liwiaj─ůcy pomiar strumienia turbulencyjnego metanu. Opr├│cz pomiar├│w mikro-meteorologicznych Katedra Meteorologii i Klimatologii prowadzi badania nad zmianami i zmienno┼Ťci─ů klimatu oraz scenariuszami przysz┼éych zmian klimatycznych. Wykorzystywany jest w tym celu mezoskalowy numeryczny model atmosfery WRF dzia┼éaj─ůcy na serwerze IBM x3850 M2 z macierz─ů dyskow─ů dzia┼éaj─ůcy systemie Linux, stanowi─ůcy ÔÇ×labolatorium numeryczneÔÇŁ.

Absolwenci studi├│w doktoranckich mog─ů podejmowa─ç prac─Ö w plac├│wkach naukowych i instytutach badawczych, wy┼╝szych uczelniach, wy┼╝szych szczeblach administracji pa┼ästwowej i samorz─ůdowej.

Doktoranci WNG licznie pozyskuj─ů granty naukowe i s─ů ich wykonawcami m.in. grant├│w NCN, DRiM i Turyzm dla Regionu.